таг: москва

Поминал 48.000 километри автостоп само да го гледа Партизан

Вилнус, Волгоград, Ритас, Казањ, Краснодар, Киев, Каунас се само некои од далечните дестинации на Милорад, навивач на белградски Партизан кој и зиме и лете чека автостоп по автопатиштата за да стигне до дестинацијата каде игра неговиот клуб. Денес, после 3 дена од Рига стигнал до Холандија каде „црно-белите“ играат против Аз Алкмар во Хаг. Повеќе

Црвениот плоштад на еден ден се врати во 1941

7-ми ноември 1941 на Црвениот плоштад во Москва се одржува воена парада за одбележување на Болшевичката револуција од 1917. Откако го поминува Кремљ војската се упатува право на фронтот каде има директни битки со германската армија. Вчера, на истото место беше повторена парадата од 1941. Повеќе

Како московските тревници станаа алатка против руската опозиција

Државното претпријатие одговорно за одржување на улиците во Москва, Автодор, на суд бара отштета од организаторите на протестите во Москва за изгазената и уништена трева за време на неодамнешните демонстрации. Повеќе

За стариот Роналдо немаше лош терен и лоши услови за игра

Априлска вечер во Москва. Интер игра против Спартак на стадионот на Динамо. Во составот Паљука, Бергоми, Занети, Симеоне, Заморано, Роналдо... Бразилецот на буквално земјен терен играше самба со топката. Повеќе

Кошмар на пијанистот: кога оркестарот ќе почне да свири погрешен концерт
Скандал на натпреварот „Чајковски“

За публиката и така и така. Ама кога солистот очекува дека ќе почне едно дело, а почнува друго, тој има многу малку опции на располагање. Главно се сведува на - и да погинеш, колку-толку ќе се спасиш. Повеќе

Кај е Мурињо? Ене го снима спот во московско предградие

Немој да го жалите. Човекот си работи промотивни кампањи како никогаш досега. Му е гајле дали тепал Јунајтед со Лестер на гости и дали Сити го добил Арсенал. Во моментов е во Балашиха, место веднаш до Москва каде е гостин на хокеарскиот клуб Авангард. Повеќе

Путин и за хокеј го бивало

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, покрај тоа што добро владее со некои боречки вештини (аикидо пред сè), синоќа на Црвениот плоштад во Москва покажал дека знае да игра и хокеј на мраз. На пријателски, ревијален меч на кој играле уште и министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу, јавни личности и поранешни хокеари, тимот на Путин победил 14:10. Повеќе

Балотели го бараше Путин во Москва

Утре вечер француска Ница гостува кај Локомотив Москва на реваншот во Лига Европа. Првиот меч дома Французите го изгубија 2:3 иако водеа 2:0, ги чека тежок натпревар ама тоа не му смета на Марио Балотели да биде Марио Балотели. Повеќе

Кога цреп не го знае Дел Пјеро па не го пушта кај Меси

Иконата на италијанскиот фудбал Алесандро Дел Пјеро тргнал да се види со Меси во еден хотел во Москва каде Аргентина утре игра пријателска со Русија (од 14:00). Ама се погодило еден дибек од обезбедувањето ем да не знае англиски ем да не знае кој е Дел Пјеро. Среќа на крај дошол тренер од аргентинската репрезентација па Алекс продолжил натаму. Повеќе