таг: манчестер

Почетоците на Умбро, фирмата со која Англија и Бразил станаа Светски шампиони

По сториите за основањето на најк, адидас и пума, на ред е приказната за почетоците на култната фирма која шиеше и уште шие опрема за многу познати репрезентации и светски екипи. Повеќе

Британски студенти префарбале песна од Киплинг

Универзитетот во Манчестер реновирал една од зградите, и на ѕидот ја испишал песната „Товарот на белиот човек“ од Радјард Киплинг. Студентите се организирале и ја замениле со друга. Повеќе

Галерија отстрани разголени уметнички дела за да „поттикне разговор“

Oпасен преседан, начин да се поттикне дискусија или бришење на минатото? Ова се некои од реакциите на неодамнешен потег на британска галерија.  Повеќе

Виц на денот
Како да преселиш советска статуа до Манчестер?
Да го ангажираме човеков

Фридрих Енгелс живеел две децении во Манчестер. Страшните услови за работа во тогашната колевка на индустриската револуција биле поттик за неговите дела. Но градот никогаш не му се оддолжил. Сè до сега. Повеќе

На Енфилд не се чека судиската свирка за крај

Навивачите на Ливерпул протестираат поради изгор скапите карти и првпат во историјата организирано ќе ги напуштаат натпреварите пред крајот. Повеќе

Незаборавниот гол на Агуеро за титула

Во пресрет на 170. Манкјуниан дерби меѓу Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити на Олд Трафорд, се потсетивме на неверојатниот момент од 2012-та година кога Агуеро со гол во 93-та минута му донесе титула на Сити. Повеќе

Хулиганско памти па врати

Навивачите на полскиот Шлонск Вроцлав отпатувале дури до Манчестер за да се судрат со навивачите на Севиља, која играше дуел од ЛШ против Сити. Повеќе

Манчестер, не се трпиш веќе

Пред неколку вечери, наспроти сите природни инстинкти, нелегален мигрант влегува во полициска станица во Манчестер и застанува на шалтер со едно единствено барање до полицијата - аман, депортирајте ме назад во Иран, доста ми е од градов. Повеќе