таг: мадрид

Дали ЦИА упадна во севернокорејската амбасада во Мадрид?

Ел Паис објавува информации од шпанските истражувачи на случајот според кои најмалку двајца од десеттемина кои упаднаа во севернокорејската амбасада, ги држеа вработените како заложници и избегаа со службените компјутери, се поврзани со ЦИА. Повеќе

Како да не ораш на терен за вакви навивачи

Лет Амстердам-Мадрид два и нешто часа, а таму журка 48 часа. Откако пристигнале во главниот град на Шпанија, навивачите на Ајакс не престанале со прекрасна атмосфера без инциденти. Пред, за време и после историскиот меч против Реал. Повеќе

Мадрид даде рок од 72 часа електричните скутери да се тргнат од улица

Откако по итна постапка ги прогласија за јавен проблем, градските власти на Мадрид побараа уште поитно чистење на електричните скутери од нивните улици. Повеќе

Неколку факти зошто Ривер - Бока во Европа ќе биде глупост

Во општата трка меѓу неколку градови кои сакаа да го добијат домаќинството на најголемото дерби на светот - на крајот победи Мадрид. Ама сега Аргентинците се жалат дека целава рапсодија околу Суперкласико во Европа е тотално бесмислена. Повеќе

На клуб од Примера му забранија да игра дома поради катастрофалниот стадион

Стадионот на Рајо Ваљекано, „Кампо де Ваљекас“ се наоѓа во предградие на Мадрид на 5 км од центарот на градот, на 4-5 метро станици. Челните луѓе на Ла Лига го затвориле овој стадион во текот на новата сезоната, а основна причина за тоа е - недовршениот ремонт. Повеќе

Фернандо Торес маестрално испратен на последниот меч за Атлетико

Околу 67.000 верни навивачи на Атлетико Мадрид се поздравија со својот најомилен играч - Ел Нињо Торес кој цели 19 години беше во клубот. Повеќе

Новиот стадион на Атлетико за 67.000 гледачи

Дуелот со Реал во полуфиналето на Лигата на шампионите беше последен европски меч на „Висенте Калдерон“. Атлетико Мадрид од август ќе игра на својот нов ултра-модерен стадион. Повеќе

Ѓоковиќ и пожарникарите во Мадрид

Неколку часа откако стигна веста дека Андре Агаси ќе му биде нов тренер на Новак, Србинот решил да прошета низ улиците на Мадрид и налетал на пожарникарската екипа (bomberos) која што се сликаше со него и му подарила шлем. На АТП турнирот во Мадрид, Ноле утре од 12 часот игра против Алмагро во 1/16 финалето. Повеќе

Кој го вее македонското знаме каде и да игра Реал Мадрид

Во преносите од Лигата на шампионите често некој од нас знае да викне: ’Еј македонско знаме, виде ли’? А македонското сонце го веат дечки, од разни градови, на различна возраст, секој во својот свет, но единствени во љубовта кон Кралскиот клуб. Повеќе