таг: ла лејкерс

Син му на Сабонис сам ги тепаше Леброн и Лејкерс

Предводени од дуото Дејвис - Џејмс, Лејкерси сезонава целаат висок дострел. И имаат легитимно право на тоа зошто на 28 меча имаат само 4 порази досега сезонава. Синоќа изгубија од Индијана Пејсерс, поточно од Домантас Сабонис кој сам ги тепаше со 26 поени, 10 скока и 2 клучни слободни фрлања во финишот. Повеќе

Дончиќ собрал 2,2 милиони долари за болно дете, па го победи идолот Леброн

Лука во моментов е најатрактивен кошаркар во најдобрата светска лига. Синоќа одново ја загреа глобалната сцена со дуел 1 на 1 против Леброн Џејмс на мечот Маверикс - ЛА Лејкерс кој неговиот Далас го доби 114:100. Но пред мечот Лука направи едно прекрасно дело. Повеќе

Леброн одигра ѕверски, па ги подари патиките на дете од публика

ЛА Лејкерс со осма победа по ред направи серија каква што со години немал. На гостувањето во Тексас синоќа кај Сан Антонио (триумф 114-104) Леброн беше брутален со 33 коша, 3 скока и 14 асистенции и стана петтиот играч во историјата кој стигнал до бројка од 12.000 постигнати поени од игра во НБА. Повеќе

Кошаркар на Лејкерс глумеше повреда за лесно да постигне кош

Во предсезонската пријателска меѓу Лејкерс и Голден Стејт Вориорс во „Стејплс Центар“, Џавал МекГи направи неспортски потег, кој барем за сега не е забранет во кошарката и во иднина други би можеле да го искористат. Повеќе

Во Кина се прекречуваат ѕидови и кинат плакати на НБА тимови

Еден твит, составен од 2-3 збора на генералниот менаџер на Хјустон, Дери Мори во кој повикува на поддршка на независен Хонг Конг беа доволни да се разгневи Кина. Таму на големо се кинат плакати, отстрануваат билборди и прекречуваат ѕидови поврзани со НБА франшизите ЛА Лејкерс, Хјустон Рокетс и други. Во четврток во Шангај треба да играат ЛА Лејкерс и Њу Џерси Нетс, ама како тргнала работава. Повеќе

Кога Џордан го соблекол дресот со број 45, облекол 23 и растурил

Иако правилата биле многу строги, следувале казни и санкции за нивно прекршување, најголемиот на сите времиња решил да тера по свое и на крајот го прослави бројот 23. Многу генерации израснаа со оваа бројка во чест на Џордан. Повеќе

Па добро бе Леброн, луѓе дошле кошарка да гледаат

Снуп Дог беше еден од последните кој излезе јавно и фрустрирано кажа дека својата сезонска карта за дуелите на ЛА Лејкерс ја дава за 5 долари. Снуп е во право, а и сите навивачи на клубот кој игра уште една очајна сезона. Повеќе

Врвен маалски потег на Јокиќ против Лејкерс

Во триумфот на Денвер Нагетс над ЛА Лејкерс со 115-99, Никола Јокиќ освен што даде 12 поени и имаше 17 скокови и 8 асистенции, направи и една добра зафрканција додека топката одеше во аут. Повеќе

Како Предраг некогаш, Богдан со тројка ги сруши ЛА Лејкерс

Во едно од некогашните најголеми дерби средби во НБА, Сакраменто со 117-116 го совлада тимот на Лејкерс и тоа со тројка буквално во последната секунда. Стрелец Богдан Богдановиќ, наследникот на легендарниот Пеѓа Стојаковиќ. Повеќе