таг: ла лејкерс

За што се фатија Трамп и Леброн Џејмс па цела Америка реагира?

Најдобриот кошаркар на денешницата влезе во отворен спор со американскиот претседател кој прв почна. Многу познати личности застанаа зад Леброн. Повеќе

Лејкерс потпиша 32 годишен наставник кој му даде 19 поени на Хјустон

Во американските развојни кошаркарски лиги ретко кој млад играч се задржува подолго од неколку месеци. Условите се лоши, слабо ги плаќаат и фаќаат штрафта за Австралија, Европа или Кина. Ама еден играч се решил да остане со надеж дека ќе го викнат во НБА. Повеќе

Анимираниот филм за Коби Брајант ќе се бори за Оскар

Еден од најголемите кошаркари на сите времиња доби анимиран филм снимен и произведен од врвните мајстори на материјата Глен Кин и Џон Вилијамс. Самиот Коби рецитира во цртаниот филм којшто е маестрален. Повеќе

Лапај си 100.000 долари за кош од пола терен

За време на дербито меѓу паднатите гиганти ЛА Лејкерс и Њујорк Никс, еден гледач по име Суни Стронг , во култниот „Стејплс Центар“ лапна 100.000 долари откако погоди шут од половина терен. Повеќе

Маестрални влезови во НБА 2017

Годината со која се поздравуваме донесе врвни потези во најдобрата светска лига. Од Кајри Ирвинг преку Дерик Роуз до Ајзеа Томас, НБА мајсторите со топка правеа чуда. Повеќе

Јунаците на Сакраменто за кои останувавме будни

Биби, Вебер, Дивац, Даг Кристи, Стојаковиќ, Хидо Туркоглу, Скот Поларт, Боби Џексон против Коби, Рик Фокс, Шекил, Дерек Фишер и Роберт Хори. Каков мегдан беше тој поради кој се каснеше на работа, во школо, на факултет. Повеќе

Како Коби го добил името по говедски специјалитет од Јапонија

За еден од најдобрите на сите времиња зборуваа дека одбрал да носи број 24 како синоним за напорните тренинзи 24 часа. Освои пет шампионски прстени, салите ширум САД се полнеа поради него, а Лос Анџелес го прогласи 24. август за Ден на Коби Брајант. Повеќе

Приказната за најтешкиот натпревар на Меџик Џонсон

Поминаа 25 години од тој ноември 1991-ва или поточно 7 ноември, денот кога се случи најпознатата прес конференција во спортската историја. Во таа прилика славниот Меџик го шокираше светот, а луѓето потоа се плашеа да се поздрават со него. Повеќе

Ја шутна од пола терен и си лапна 35.000 долари

Џабе играме спортска и се надеваме дека ќе ги заколеме кладилнициве за викенд. Мајката му е само да имаш прецизен шут. Повеќе