таг: колумбија

Многу, многу јак фудбалски расказ од Радамел Фалкао за Хименез

Репрезентациите на Колумбија и Уругвај се единствени кои досега ги оправдаа очекувањата на Копа Америка 2019 и покажуваат зошто се дојдени во најсилен состав. Колумбиецот Фалкао раскажа интересна сторија за Уругваецот Хименез. Повеќе

Водич во најголемиот фудбалски турнир летово - Копа Америка 2019

Ако планиравте да одморите од фудбал после финалето на Лига на шампиони, сте се зафркнале. Во петок према сабота почнува Копа Америка - турнирот за најдобрите селекции од Јужна Америка каде се живее за фудбал. Повеќе

Шампион на колото - покажа со рацете ВАР одлука, а немаат ВАР

Колумбискиот судија Вилмар Ролдан (викаат дека бил најдобар судија во тамошната лига), на мечот Букараманга - Санта Фе во првата дивизија, се консултирал со помошникот линиски судија после што со рацете гестикулирал пенал по прегледан ВАР. А во Колумбија уште нема ВАР. Повеќе

Најдобриот гол што не си го видел

Дерби во Колумбија меѓу Меделин и Толима. Гостите водат 0-1 и во 25’ минута Хуан Давид Валенсија решава сам да тргне во напад. Првиот дриблинг при приемот му е чудесија. Повеќе

Писмо од синот му помогнало на колумбиски голман да ја преживее загубата на сопругата

Во колумбискиот фудбал неколку денови се зборува за тажната сторија на голманот Луис Делгадо кој останал без сопругата а најголема храброст да продолжи понатаму му дал малиот Матијас. Повеќе

Како успеа од таму да ја свитка во агол?

Иако на прв поглед пријателските асоцираат на неатрактивен фудбал каде селекторите прават експерименти со формации и нови играчи, тоа сепак не е правило. САД и Колумбија понудија голеада од конечни 2:4, а Хамес Родригез беше велемајстор на мал простор. Колку само е тежок овој гол од таква позиција. Повеќе

Велат дека Ескобар е убиен поради автогол, но приказната е посложена

Иако важел за џентлмен на теренот, чесен и пристоен човек кој одбил да остане во Америка по испаѓањето од Светското и решил да се врати дома меѓу своите Колумбијци, асфалтот немал милост за него. Повеќе

Не е новинарски нос за секаде да се бута

Колумбиски (веројатно) новинар известува од протест за легализирање на марихуана. Тој добронамерен, тие уште подобронамерни. Колку тој повеќе прашува, толку тие стануваат порасположени да одговараат и да го прифатат како свој. И би нивни. Повеќе

Колумбискиот стрелец од одбрана кој добил име по цртанот Том и Џери

Ај што е висок 195 сантиметри туку и има одраз како Јанис Антетокумпо од НБА. Колумбиецот Јери Мина сосема неочекувано стана најдобар стрелец на својата репрезентација на Светсково иако игра како централен дефанзивец во одбраната. Повеќе