И во Копа Америка имаше пенал шоу по кое Аргентина стана финалист

Италија синоќа ја совлада Шпанија со 4:2 на пенали. Аргентина па ја совлада Колумбија со 3:2 на пенали. И двата меча завршија 1:1 по 90 минути и беа полуфиналиња на ист тип на натпревари. Два телевизори беа потребни.

Додека Европа ужива во финишот од Европското првенство, јужноамериканците се дразнат на нивното континентално натпреварување Копа Америка, пандан на ЕП.

Почна два дена подоцна од Европското односно на 13 јуни, а финалето е еден ден порано на 10-ти. Од десетте учесници поделени во две групи, од кои потоа се формираа четврт и полуфинале, останаа две.

Погодете кои? Бразил и Аргентина. Бразилците во понеделникот го совладаа Перу со 1:0, а синоќа додека гледавме Италија - Шпанија, се играше второто полуфинале меѓу Аргентина и Колумбија кое заврши 1:1, па 3:2 на пенали.

Материјалот е богат. Од каде да почнеме?

Аргентинците поведоа по само 7 минути игра со голот на Лаутаро Мартинез на асистенција на Меси.

Израмнувањето пристигна во вториот дел преку Луис Дијаз кој постигна многу тежок гол.

Меси беше во елемент, како што е на цело натпреварување. Си ги меша како сака, проигрува, асистира и е прв стрелец со 4 гола.

Аргентина не доби пенал за ова влечење врз Отаменди.