таг: Аргентина

Светски цар - доби црвен картон за 9 секунди

Фудбалерот на Росарио Централ Фернандо Тобио на мечот против Годој Круз мораше да се врати во соблекувалните после само 9 секунди игра затоа што како последен играч направи груб фаул и го исклучија. Повеќе

Кога ќе видиш, Аргентина и не е така лош кандидат за злато

Во квалификациите за Светско 2018 „Албиселесте“ имала убедливо најмногу удари кон противничкиот гол 66 од кои 22 биле во рамките а само 4 завршиле во мрежата. Имаат сè што им треба, и добар селектор и играчи само треба да поработат на реализацијата за која има страшен мастраф. Повеќе

Хет-трикот на Меси беше поважен од концертот на Ју Ту

Славниот ирски бенд одржа концерт во најспецифичниот спортски момент за Аргентина, кога се одлучуваше дали ќе одат на Светско или ќе излезат најголеми лузери на свет. Организаторот најде чаре како тоа да се изведе. Повеќе

Аргентина го прослави пласманот со Митар Мириќ

Најдобрите фудбалери на Аргентина на крајот со тешки маки се пласираа на Светско. Им падна камен од срце па решија да викнат една добро позната песна од овие простори. Повеќе

Твит на денот за тоа колку Аргентина е зависна од Меси

Дека цела таа славна напаѓачка линија во Аргентина не функционира воопшто со исклучок на Меси, доказ е следниов неверојатен податок. Во 2017-та ниту еден друг играч освен асот на Барселона нема постигнато гол за Гаучосите. Последен пат тоа бил Ди Марија на меч во ноември 2016-та. Ако не се разбудат другиве, Аргентина може да има само епизодна улога во Русија. Повеќе

Месијата ја однесе Аргентина на Светско!

Во вечер каква што може да понуди само Јужно-американскиот фудбал, Аргентина се избори со сите можни проблеми и се пласираше на Мундијалот во Русија следното лето. Колумбија оди на Светско, Перу во баражот, Чиле отпадна. Повеќе

На Аргентина ѝ се олеснува работата под чудни околности

Во пресрет на последното коло од квалификациите во КОНМЕБОЛ, Аргентина гостува кај Еквадор и мора да победи доколку сака да избегне бламажа и да остане без пласман на Светското првенство. Тамошната федерација вечерва соопштила дека селекторот на Еквадор Селсио е казнет за овој меч поради расправијата со Видал на претходниот меч. А вакви расправии гледаме секој викенд па никому ништо. Повеќе

Шутот на Меси кој заврши во Русија

Аргентинецот Рикардо Гарека е селектор на Перу, репрезентација која што игра одлични квалификации и после цели 36 години е на пат да обезбеди пласман на Мундијал. Од друга страна, Меси и компанија... Повеќе

Како е можно Аргентинциве толку да се пацери?

Со Меси, Дибала, Ди Марија, Игуаин, Лавеци и Икарди нападот на Аргентина треба да дроби, а замислете тие имаат само 6 победи на 17 квалификациски средби. Кикснат ли на следната, Светското ќе го гледаат кај Меси дома со пуканки. Повеќе