таг: Аргентина

Заврши приказната, Де Роси дефинитивно оди во пензија

„Жена ми Сара ќе се разбудеше сред ноќ и ќе се зачудеше: лежев, гледав во плафонот и не можев да заспијам“, рекол Даниеле Де Роси на прошталната прес-конференција во Аргентина од каде заминува. Повеќе

Меси нема смисла ова, дерман немаат

Шалата на страна, право уживање е што сите сме современици со најдобриот фудбалер на сите времиња, човекот од друга планета кој пред некој ден по 6-ти пат ја доби наградата Златна топка која се доделува за најдобриот играч на светот. Еве што им прави на колегите на тренинг кога не го гледаат многу луѓе. Повеќе

Некој дека рече Суарез бил стар и не бил во форма

Во Тел Авив многу интересен меч одиграа Аргентина и Уругвај. Паднаа четири гола и сите четири ги дадоа великани на јужно-американскиот фудбал: Кавани, Суарез, Агуеро и Меси. Оној на Лучо беше некако нај. Повеќе

Марадона ја водеше екипата со кралска фотелја крај теренот, го пречекаа како Бог

Диего Марадона е тренер на Химнасија Ла Плата, тим кој синоќа му гостуваше на Њуелз во аргентинската Супер лига. Диего на времето одиграл само 5 меча за Њуелз, ама го пречекаа како Тутанкамон уште кога влезе во градот. Повеќе

Кога Марадона за Светско 1994 се спремал на селска ливада

Додека репрезентацијата на Аргентина тренирала во својата база, Диего решава да се пушти на една селска ливада и таму да набива кондиција за Мундијалот во САД 1994. Повеќе

Пијана работа, батка

Пред почетокот на пријателската меѓу Германија и Аргентина во Дортмунд, по интонирање на химните играчите застанаа во круг на центарот за да оддадат едноминутен молк во чест на жртвите од терористичкиот напад во Хале. Некој во тој момент ја пеел химната на глас, а некој друг му се издрал: „Halt die Fresse!“ (Затни ја муцката!). Повеќе

Водеше навивање со папагал на раме

За време на мечот Аргентинос Хуниорс - Арсенал Саранди (2-1), водачот на домашните навивачи водеше навивање со најверниот другар. Повеќе

Ветеранот Луис Скола сам ја прегази Франција

Со 39 години, Луис Скола постигна неверојатни 28 поени и имаше 13 скока и 2 асистенции за импресивен триумф на Аргентина против Франција 80:66, во полуфиналето на Светското првенство. Сам се бореше против далеку помлади гиганти и поспремни атлети од него. Аргентинците во недела (14:00) ќе играат против Шпанија во големото финале за златниот пехар. Повеќе

Зошто чаламот никогаш никому не донел добро

По старата добра „прво скокни па кажи оп“. Србите имаа 12 победи на 12 пријателски средби пред Светското првенство. Во составот го имаа најдобриот центар во НБА за минатата сезона, репрезентација која е европски, светски и олимпицки вицешампион. И тргна возот на курчот. Ама на крај „оде воз у кукуруз“. Повеќе