таг: Аргентина

Маестралните дриблинзи на Меси

Како што одминуваше Копа Америка, Лионел ја крена својата форма, но кога најмногу му требаше поддршка од соиграчите, таа изостана. Против Бразил се обидуваше, ја земаше топката на 25 метри од својот гол со цел да им покаже на дрвцата како се прави тоа, но сам не можеше нормално. Повеќе

Ова што го прави Дани Алвеш на 36 години не е нормално

Ветеранот игра втора младост. Со капитенска лента околу раката го предводи Бразил чија химна синоќа со Аргентина ја пееше на цел глас да се наежи човек. А со топка во 19’ минута направи дар-мар меѓу гаучосите и со поглед во друга страна го проигра Фирмино кој асистираше до Габриел Џесус. Повеќе

Фото на денот

Да е здраво и живо, па да го видиме на истото место за дваесетина години. Бебето-навивач на Бока коешто го фасцинира светот со реакцијата откако влегло на трибините на легендарната „Бомбонера“ во Буенос Аирес. Повеќе

Што е работава со Аргентина?

Сменија селектор, ги собраa најдобрите можни играчи како на Светското лани и пак не можат да се оправат. Синоќа спасија жива глава со Парагвај и сега Аргентина не зависи само од свој резултат. Повеќе

Одговор на прашањето што бараат Катар и Јапонија на Копа Америка

Во тек е најстариот турнир за репрезентации на свет - Копа Америка 2019, издание кое летово се игра во Бразил и каде дојдоа две селекции кои како да бодат очи кога ќе се спомене Јужна Америка а тие не се од таму. Повеќе

Како ќе изгледаат Меси и обновените гаучоси на Копа Америка
Vamos Vamos Argentina

Цели 26 години Аргентина чека на трофејот од Копа Америка. Нацијата сонува како Меси го крева толку посакуваниот пехар. Со подновен состав ќе го напаѓаат тронот. Повеќе

Водич во најголемиот фудбалски турнир летово - Копа Америка 2019

Ако планиравте да одморите од фудбал после финалето на Лига на шампиони, сте се зафркнале. Во петок према сабота почнува Копа Америка - турнирот за најдобрите селекции од Јужна Америка каде се живее за фудбал. Повеќе

Бидна и тоа, Меси го освои првиот трофеј со Аргентина - „Купот Сан Хуан“

Доволна причина мајтапџиите по Твитер и Фејсбук да тераат марифетлуци со проџваканата тема зошто Меси никогаш нема ништо освоено со репрезентација. Повеќе

Меси, луѓево фамилии имаат

Во генералката пред стартот на Копа Америка 2019 која што се игра во Бразил, репрезентацијата на Аргентина имаше полесен тренинг против селекцијата на Никарагва и победи со 5:1. Меси и Лаутаро дадоа по два гола а еден Переира. Она што им го правеше Лионел не е хумано. Повеќе