таг: кипар

Како се славеа шампионски титули низ Европа

Некој по којзнае кој пат, некој првпат, некој вторпат. На Стариот континент се прославија многу шампионски пехари а прваците ги чека нова европска сезона после летните одмори. Повеќе

Македонски репрезентативец прогласен за најдобар фудбалер на Кипар

Иван Тричковски одигра сезона од соништата за кипарски АЕК Ларнака. Некогашниот фудбалер на Вардар, Работнички, Црвена звезда, Клуб Бриж, Легија и АПОЕЛ, ја доби наградата за најдобар фудбалер на сезоната во Кипар. Повеќе

Во Кипар сè е на продажба, а Кинезите се пуштени во шопинг

На една страна е упорна светска сила од 1,4 милијарди луѓе за која ни еднаш до сега немаме слушнато дека се жали за пари, на друга страна се 1,2 милиони островски Грци со исти монетарни навики како овие копнените. Повеќе

Чудесија од гол на Иван Тричковски

Македонскиот репрезентативец Иван Тричковски игра во одлична форма а доказ за тоа е вториот меч на кој дава два гола за неговиот АЕК Ларнака. Вториот гол со кој ги постави конечните 7-0 во Купот на Кипар беше ремек дело. Повеќе

Кипарските Грци бараа од Англичаните да ги вратат скулптурите

Навивачите на редовниот учесник на европските натпреварувања АПОЕЛ од Никозија ги изненадиле гостинските навивачи од Лондон на мечот против Тотенхем синоќа. Повеќе

Уделот на Иван Тричковски во титулата на Спартак Москва

Којзнае што ќе се случеше ако нашиот напаѓач лани не постигна гол во 89’ минута од мечот Спартак Москва - АЕК Ларнака на новата „Откритие Арена“ во Москва и не го потпишеше отказот на Димитри Аленичев после кој во клубот дојде некогашен тренер на Јувентус. Повеќе

За табиетот на Коѕиас
Со кого си имаме ние работа:

Шефот на грчката дипломатија ја упропасти меѓународната конфенренција за Кипар успевајќи уште првиот ден да се испокара со сите, вклучувајќи го и првиот човек на ООН. Гутереш не сакал со Коѕијас ни во иста просторија да биде. Повеќе

Пијани Шкотланѓанки не играле квалификации

Во Албанија се играше квалификациски турнир за пласман на младинското Европско првенство за жени и настапија Албанија, Кипар, Србија и Шкотска. Шкотланѓанките не го одиграле мечот против Србија поради мамурлак. Повеќе

Бомби под кола, корупција и местење на Кипар

Очајни времиња за спортот на Кипар каде проценките одат и до 67% сомнителни, наместени исходи на натпреварите. Претставени се нови правила, но дали ќе се решат проблемите? Повеќе