таг: киднапирање

Оби Микел пред мечот со Аргентина дознал дека татко му е киднапиран

На четири часа пред решавачкиот меч против Меси и Аргентина, во третото коло од групната фаза за пласман во осминафинале, капитенот на Нигерија дознал страшна вест. Повеќе

Гнасни лаги талибански

За Канаѓанецот кој минатата недела заедно со своето семејство беше ослободен по 5-годишно заробеништво во Авганистан, една од најтешките работи да поверува додека е во заточеништво е дека Трамп е претседател на САД. Повеќе

Ја имаме мајка ти

Уморни од малтретирањето на локалниот нарко картел, граѓани на едно мексиканско гратче ја киднапирале мајката на главниот бос. Повеќе

Мистериозното киднапирање на најстарата поп ѕвезда на светот

Нов филм го истражува исчезнувањето на Би Кидуде, 102- годишната источно-африканска пејачка, позната по рапавиот глас, палавата смисла за хумор и љубовта кон цигарите. Повеќе

Издавачите кои исчезнаа
Кога сатирата не е смешна

Минатиот месец беше објавено дека четворица издавачи од Хонг-Конг, чии книги ја критикуваат кинеската комунистичка елита, исчезнаа. На тројца од нив трагата им се губи во Кина, а на еден во Тајланд. Повеќе

ИТ човекот на нарко-картелите

Фелипе Дел Хесус Перез Гарсија е киднапиран во северо-источно Мексико во март 2013-та. Човекот е архитект кој работи во телекомуникации, конкретно на барање локации и поставување базни станици за мобилна телефонија. Никој не побарал откуп за Гарсија, ама неговите и по 2 години некако се сигурни дека тој е жив. Повеќе

Вистинската приказна за девојчето грабнато од Индијанци
Тетовираната Олив Оутман

Во 1851 едно 14-годишно девојче било заробено и со години живеело со домородни Индијанци во денешна Аризона. За тоа се дознало многу подоцна, кога еден свештеник напишал книга за случајот, која во тоа време се продала во тираж од неверојатни 30.000 копии. Повеќе

Бизнисот на киднапирање странци и луѓето што преговараат за нив

Фелата во себе е поделена на две страни кои заработуваат од овој бизнис - терористи и пирати кои киднапираат луѓе, и експерти за менаџмент на ризик и преговарачи кои се обидуваат овие луѓе да ги вратат живи. Жртвите им плаќаат на двете страни. Повеќе

Тајното киднапирање на СП Аргентина 1978

Светските првенства знаат да бидат и опасни по живот, како што беше примерот со Колумбија која го загуби капитенот само поради еден автогол. На светскиот собир во земјата на Марадона, стресна случка раскажува шведски репрезентативец кој е среќен што се вратил дома. Повеќе