таг: фудбалска асоцијација на англија

Пријатели, да не се заборавивте малку со рекламата на дресот

Ова би прошло можеби во некоја друга земја, особено во нашиве краишта, ама во Англија регулативите на ФА се толку строги, што дресовите уште не доставени, ќе мора да ги враќаат назад. Назад! Повеќе

Како може пиво да се пие на концерти а на фудбал не може?

Неколку англиски клубови се спремни да предложат бришење на забраната за продажба на пиво и други алкохолни пијалаци на стадионите. Оваа забрана во Англија важи добри 33 години. Повеќе

Сторија за англискиот голман кој ги избави од проклетството пенали

Пред една година никој не знаел ништо за голманот Џордан Пикфорд кој се ашкал по позајмици во нисколигашите, потоа бранеше во испаднатиот Сандерленд а денес важи за најдобар англиски голман. Повеќе

Англија во полуфинале на Светско после 28 години!
СП 2018

Дури осум од десет гола Англичаните на ова Светско постигнаа после прекин. По Стоунс против Панама, сега и вториот висок стопер Хари Мегвајер се запиша во листата на стрелците. Англија ќе го чека во полуфинале подобриот од мечот Русија - Хрватска (20 часот). Повеќе

Кога Русите им даваа Мерцедеси на Хрватите зошто ги однесоа на Европско

Поминаа 11 години од една од најголемите победи на Хрватска во историјата на нивниот фудбал. Ја шокираа Англија на Џерард, Лампард, Фердинанд и Крауч среде „Вембли“ и ги оставија без пласман на Европско. Повеќе

Песната на која англиските навивачи полудуваат и секаде ја грмат
Drinking all your vodka

После години и години разочарувања од многу генерации меѓу кои и онаа златната на Џерард, Тери, Лампард, сега англиските навивачи конечно гледаат свежина и младост спремна да им го донесе трофејот кој го чекаат  Повеќе

Селекторот на Англија ја подигнал продажбата на елеци

Еден од најелегантно дотераните селектори на Светското првенство во Русија е англискиот тренер Гарет Саутгејт кој добил илјадници пофалби и една смешна критика дека изгледа како келнер во пицерија. Повеќе

Баба му се гледала со Фергусон а тој заигра за Ливерпул

Детето на Ливерпул и најголемата прогноза на Стивен Џерард полека но сигурно фрла малтер на својата позиција во репрезентацијата која ќе ја забетонира во следните години. Трент Алекасндер-Арнолд по Ливерпул сега се докажува и за Англија и добро му оди. Повеќе

Англија ја потопи Панама со 6-1, хет-трик на Хари Кејн
СП 2018

Англиската фудбалска репрезентација оствари историска победа на Светските првенства а Панама го постигна својот прв гол во историјата на Мундијалите. Повеќе