таг: енди мареј

Преживеал масакр во школо, а денес е светски тенисер број еден

Го освои и својот втор Вимблдон во кариерата, блесна на Олимписките Игри во Рио2016 и стигна до посакуваното место број 1 на АТП листата. Но малку се знае за неговото детство. Повеќе

Како игра единствениот глув професионален тенисер во светот

Неверојатниот корејски талент Док-Хи Ли е глув тенисер којшто има сериозна намера да ја врати Кореа во Дејвис Купот и еден ден да застане рамо до рамо со најдобрите светски тенисери. Во таа намера финансиски го помага гигантот Хјундаи. Повеќе

Енди Мареј е новиот крал во машкиот тенис

Британецот го совлада Новак Ѓоковиќ 6:3 6:4 во финаленото на АТП турнирот во Лондон и докажа дека не случајно го помина Србинот на врвот од ранг листата. Повеќе

Мареј го прескокна Ѓоковиќ и стана прв на АТП листата

Канадскиот тенисер Милош Раониќ се повлече од Мастерсот во Париз, така што Енди Мареј без борба се пласираше во финалето и на тој начин од понеделник ќе биде светски тениски број еден. Финалето ќе му биде важно од неколку причини. Повеќе

Заслужи ли Мареј да стане светски рекет број еден

Британецот никогаш не бил поблиску до првото место на ранг листата за најдобри светски тенисери. Иако ретко се среќаваше со играчите од Топ5 и Топ10 на ранг листата, Мареј игра во животна форма и ја стопи разликата со Новак Ѓоковиќ. Ќе стане ли број еден? Повеќе

Непознатиот Французин кој стигна до четвртфинале на Вимблдон
Вимблдон 2016

22-годишниот Французин Лукас Пује е најголемото изненадување во досегашниот тек од Вимблдон, затоа што од сенка победи неколку фаворити. За да стигне до тука се спремал во Дубаи и учел од неговиот идол Федерер. Повеќе

Историска титула на Новак Ѓоковиќ
Ролан Гарос

Најдобриот светски тенисер го освои единствениот Гренд Слем кој му недостасуваше, откако попладнево во Париз на Ролан Гарос го победи Енди Мареј со 3:1 во сетови. Повеќе

Запри дожду да се игра
Проблемите на Ролан Гарос со париската бирократија

Отвореното првенство на Франција е немоќно секогаш кога има дожд. Ролан Гарос е единствениот Гренд Слем без покриен централен терен, а причините за тоа лежат во сложената париска бирократија и корупција. Од година во година дождот им прави мака на организаторите. Повеќе

Кој може да го сопре Ѓоковиќ на Ролан Гарос?

До почетокот на Ролан Гарос остана уште една недела и списокот на главните кандидати за трофејот на земјениот турнир е утврден. Шеста година главно прашање е: Може ли Ѓоковиќ до единствениот Грен Слем кој му недостига во колекцијата? Повеќе