Ѓоковиќ триумфираше во Австралија и влезе во историјата

Светскиот тенисер број 1, Србинот Новак Ѓоковиќ во финалето на Отвореното првенство на Австралија го победи Шкотланѓанецот Енди Мареј и ја освои својата шеста титула од Гренд слем турнирите и стана првиот тенисер кој три пати по ред триумфира во Мелбурн.

По 3 часа и 41 минута, Новак Ѓоковиќ славеше со 3:1 (6:7, 7:6, 6:3, 6:2) и ја освои четвртата титула на Австралија опен, со што се израмни со Агаси и Федерер.

Мареј го доби првиот сет по тај-брејк, а во следниот сет со иста мера возврати Ѓоковиќ за израмнување. За израмнетоста на играта во првите два сета говори и фактот што ви 33 гејма немаше брејк.

Во третиот сет Ѓоковиќ докажа дека Мелбурн е негов омилен терен. Тој го подигна нивото на игра и го доби третиот сет со 6:3, а до крајот само рутински ги освојуваше поените за победа уште со првата меч топка.

Ова беше шеста титула за Ѓоковиќ на Гренд слем турнирите, а шести пораз на Мареј во финалињата.

27 јануари 2013 - 13:29