таг: енди мареј

Чудото на Енди Мареј - во јануари му ставија вештачки колк, а сега освои титула после 960 дена

Понекогаш во спортот се случуваат работи, кои многу тешко може да се разберат и кои ја прошируваат нашата претстава за човековите можности. Враќањето на Енди Мареј е едно од нив. Повеќе

Остај ја бе глуп, два метри е во аут

Тие што играле или играат серва во маало, сигурно го искусиле ова. Топката оди апла во аут, а ти ја фаќаш инстинктивно или намерно за да не трчаш по нејзе, па потоа расправии чиј е поенот. Во професионален спорт ова не сме го виделе до сега. Повеќе

Сите чудни мимики на Енди Мареј низ кариерата

Некогашниот број 1 на светот, Шкотланѓанецот Енди Мареј денес слави 32. роденден. Освои три Гренд Слема, два пати беше Олимписки шампион, освои Дејвис Куп и што уште не во кариерата. Но поради тешки болки во грбот, во јануари годинава најави дека ќе се повлекува од белиот спорт. Ќе им фали најмногу на навивачите, но и на режисерите на преносите. Повеќе

Како и кога бананата стана главно овошје во тенисот?

Постојат многу причини зошто на Вимблдон, на пример, за две недели се јадат околу 5 тони од ова овошје кое доаѓа од Југот на Азија и од Папуа-Нова Гвинеја. Повеќе

Енди Мареј низ солзи кажа дека се повлекува од тенисот

Поради сериозни проблеми со повредите кои го спречуваат нормално да функционира не само на тениските терени туку и во секојдневниот живот, Шкотланѓанецот, некогаш број еден светски тенисер, најави дека во скоро време ќе стави крај на кариерата поради страшни болки. Повеќе

Ни машкиот тенис не е веќе тоа што беше

Рафа и Роџер одново се прв и втор рекет на светот - тоа се случило седум пати низ историјата, но првпат од 2010 година. И двајцата се вратија на теренот после повреди и ги оставија без шанси младите противници. Повеќе

Кој е малиот Зверев кој го растури Федерер во финалето
Некои нови клинци

Пред осум дена Washington Post напиша повеќе редови за предводникот на плејадата талентирани млади тенисери кои полека ќе ја заменуваат старата гарда која од друга страна не го пушта стисокот врз овој спорт. Повеќе

Од риалити шоу до полуфинале на Вимблдон
Сем Квереј

Американецот Сем Квереј втора година по ред го елиминира светскиот рекет број еден од Вимблдон. Лани Ѓоковиќ сега Мареј и првпат во кариерата ќе игра во едно полуфинале на Гренд Слем. Повеќе

Дали се тенисерите премногу платени?

Најчесто прашање кое се поставува во тениските кругови се спорните предадени мечеви уште во првото коло каде играчите доаѓаат неспремни и повредени, но се појавуваат само за да земат дел од хонорарот. АТП ги смени правилата и годинава воведе експеримент. Повеќе