таг: тенис

Што ќе кажат Федерер и Ѓоковиќ на ова?

Не дека двајцата светски тениски мајстори не измислија и направија чудесии од поени, ама можеби можат да поднаучат нешто и од помладите. Еди Гутерез има 22 години и игра за универзитетска лига во САД. Зарем ќе се дрзне некој да не му аплаудира за потегов? Повеќе

Федерер си игра мајтап со противниците и на 37 години

Швајцарскиот ас се пласираше во полуфиналето на турнирот во Мајами откако на Кевин Андресон му дозволи да освои само 4 гема (6:0, 6:4). Погледнете што изрежира во една ситуација, октопод. Како се поднасмеа на крај, како и на него да не му се веруваше што направи. Повеќе

Тимур Дибиров во тенис

Ѓоковиќ има 15 Грен слем титули, Надал 17, Федерер 20. Ако трофеите случајно не им се повеќе предизвик, еве им нека го вежбаат ова. Фасцинантен потег и поен на Американецот Денис Новиков. Повеќе

Јутјуберот кој го елиминира Федерер и стигна до полуфинале на Австралија Опен

Како мал во школо бил многу повлечен поради што другите деца го сметале за чуден и го задевале. Тоа многу му сметало, а десетина години подоцна тој важи за најдобриот млад тенисер на светот кој пожртвувано собираше средства за помош на настраданите од големите пожари во Грција минатото лето. Повеќе

Енди Мареј низ солзи кажа дека се повлекува од тенисот

Поради сериозни проблеми со повредите кои го спречуваат нормално да функционира не само на тениските терени туку и во секојдневниот живот, Шкотланѓанецот, некогаш број еден светски тенисер, најави дека во скоро време ќе стави крај на кариерата поради страшни болки. Повеќе

Децата задолжени за тениски топчиња се спасуваат од испотените пешкири

Ај што секнат нос, бришат крв и пот, ама има и тенисери и тенисерки кои се суеверни па немој да те натера ѓаволот да им го изместиш пешкирот, дури тогаш ќе кренат хистерија. Повеќе

Како Ѓоковиќ го најави ривалството со Федерер

Со оглед на тоа што и двајцата се над 30, штета што нема уште долго да уживаме во нивните меѓусебни битки кои беа епски низ годиниве. Имаме видео од првата победа на Новак по која за Роџер ништо повеќе нема да биде лесно и едноставно. Повеќе

Ѓоковиќ е роден и за тенис и за шоу

Тениските турнири на кои учествува Србинот не се интересни само кога топчето е во игра. Со него е секогаш забавно и зад сцената. Еден од славните фацки кои му честитаа за триумфот на УС опен беше актерот од филмот „300“ Џерард Батлер со кои се пријатели. Еве што правеа заедно. Повеќе

Џентлменска и пријателска утеха на Ѓоковиќ

По падот проследен со повреди, Новак Ѓоковиќ годинава се врати во форма и повторно се издигна на посакуваните тениски височини. Ги освои Вимблдон, Синсинати, а синоќа и УС Опен по трет пат во својата кариера. Повеќе