таг: тенис

Ноле ќе ме извиниш ама морам да се пресоблечам

Во тешки временски услови, Новак Ѓоковиќ го совлада Џон Милман со 3:0 и се пласираше во полуфиналето на УС Опен каде ќе се сретне со Нишикори. Новак призна дека било прежешко и дека рекетот му се лизгал од раце, а Австралиецот кој го изненади Федерер во четвртфинале денеска е хит број 1 со видеото кое се рашири. Повеќе

На кој му е до тенис на УС Опен по 27-часовен прелет на 16.000 км

А некој ќе типува на него во обложувалница без претходно да знае дека дечкото 27 часа непрекинато се возел во авион и сменил којзнае колку зони и клими. Повеќе

Сторија за убиената сестра на Серена и Венус Вилијамс чиј убиец го ослободиле

Минатата недела во реномираниот весник Time излегла голема статија за Серена. Меѓу разните теми за кои се пишувало биле традиционалните - за нејзиното тешко пораѓање и мајчинство, за враќање во тенисот и воопшто тешкиот живот на Американката, се појавила и една нова. Повеќе

Кој е 19-годишниот Грк кој го дрма светскиот тенис?

Стефанос Циципас е новата тениска надеж која во рок од само неколку дена на колена спружи тројца играчи од светската Топ10 листа и вечерва ќе се бори за пласман во големото финале во Торонто. Повеќе

Тешкиот пат на Ѓоковиќ до победата на Вимблдон 2018

Новак Ѓоковиќ стигна до 13. Гренд Слем титула во кариерата, издвојувана по многу тежок период во животот. Признава дека на моменти се сомневал дали ќе успее да продолжи по шампионскиот пат. Се борел да ја надмине повредата на лактот, имал психолошки блокади, а истовремено сакал да се покаже како добар татко. Најдобриот српски тенисер се отвори на Инстаграм. Повеќе

Никој како него - рекордна 11 титула за Надал на Ролан Гарос

Рафа влезе во историјата откако по неверојатен единаесетти пат го освои отвореното првенство на Франција - во три сета беше подобар од Австриецот Доминик Тим. Повеќе

Таткото освои Ролан Гарос во дубл, синот му ја зема славата

Франција е задоволна што има шампиони на легендарниот Ролан Гарос - Никола Мау и Пјер Ербер им донесоа трофеј но победата му припаѓа на синот на Мау кој истрча на теренот. Повеќе

Ѓоковиќ во рубриката „Верувале или не“

Новак Ѓоковиќ го мина првото коло на турнирот во Мадрид откако со 2:0 го совлада Кеи Нишикори, но во еден момент од мечот така добро се посрамоти по што призна дека ова му е најлошиот удар во кариерата. Неверојатен кикс. Повеќе

Рене Лакост, тенисерот кој ја смисли најоригиналната марка на светот

Целата приказна датира од далечната 1923 година кога француските тенисери играле Дејвис Куп против Австралијците а капитенот на Франција му ветил на Рене Лакост дека ќе му купи куфер од крокодилска кожа ако победи. Повеќе