Медведев до судијата: Колку треба да си глуп да ми го пушташ Феликс на видео бим? Идиот

По убедливиот триумф на Циципас кој со 3:0 го елиминираше Италијанецот Јаник Синер за пласман во полуфинале, Данил Медведев одигра пеколно четвртфинале во кое успеа да му се врати на Канаѓанецот Феликс Оже-Алиасим по негатива од 2:0.

Медведен и Оже Алиасим ја приредија најголемата и најнеизвесна битка на годишново издание на Австралија опен, кое вториот светски рекет го доби со 3:2, во меч кој траеше 4 часа и 40 минути.

21 годишниот Канаѓанец тргна фантастично и ги доби првите два сета со 7:6 и 6:3, а потоа Русинот притисна силно и агресивно. Третиот сет го доби во тајбрејк, а во четвртиот успеа да спаси меч топка при негатива од 5:4.

Во последниот сет Медведев спаси вкупно шест брејк топки и на крај го доби со 6:4. Само втор пат во кариерата успева да добие натпревар откако губи 2:0 во сетови.

Во полуфинале ќе се судри со Стефанос Циципас, а другото полуфинале го сочинува двојката Надал - Беретини. Натпревари закажани за петок.

Погледнете ја оваа битка

Освртувањето на Медведев

И големиот револт кон судијата кој го нарече идиот, бидејќи во обид да земе поен, на видео бим му го пуштал противникот.