таг: австралија опен

Јутјуберот кој го елиминира Федерер и стигна до полуфинале на Австралија Опен

Како мал во школо бил многу повлечен поради што другите деца го сметале за чуден и го задевале. Тоа многу му сметало, а десетина години подоцна тој важи за најдобриот млад тенисер на светот кој пожртвувано собираше средства за помош на настраданите од големите пожари во Грција минатото лето. Повеќе

Правила се правила па макар бил и Федерер

Во уредени земји каква што е Австралија редарот не размислува дали да прави селфи со светски мега големата ѕвезда, туку стриктно се држи до службата која му е наменета. Макар бил и најголемиот. Повеќе

Две жени се фатија за фрлен тениски стегач, па не пуштаат

По крајот на мечот од Австралија Опен меѓу Белорусинката Арина Сабаленка и Кејти Болтер од Британија (6:3, 6:4), победничката како што е редот во публика ја фрли својата трака за коса без да знае дека ќе падне меѓу две не баш нормални возрасни жени. Повеќе

Новинар заспа на конференција на Надал, па Шпанецот направи штос

Големиот Рафа, „Бикот од Мајорка“, успешно го започна првиот Гренд Слем во сезоната, Австралија Опен, откако со 6-4, 6-3 и 7-5 го совлада Џејмс Дакворд. После мечот, Рафа дојде на стандардната прес-конференција која беше нестандардна поради еден италијански новинар. Повеќе

Енди Мареј низ солзи кажа дека се повлекува од тенисот

Поради сериозни проблеми со повредите кои го спречуваат нормално да функционира не само на тениските терени туку и во секојдневниот живот, Шкотланѓанецот, некогаш број еден светски тенисер, најави дека во скоро време ќе стави крај на кариерата поради страшни болки. Повеќе

Најепските битки во кариерата на Рафаел Надал

Синоќешниот дуел на Рафа Надал против жестокиот Доминик Тим со право новинарите го насловуваат херојски. И нормално, не е прв таков на „Бикот од Мајорка“. Повеќе

Тенисерот кој се дружел со Мандела, освоил Вимблдон и умрел од СИДА

Во време кога Афро-американците не смееле да одат на јавни места, им било забранувано да посетуваат кина, театри, ресторани, еден млад човек решил преку талентот за тенис да се избори со расната нетрпеливост. Повеќе

Да не била Мирка, Федерер одамна ќе го баталел тенисот

Малкумина знаат за почетокот на кариерата на Роџер кога бил чиста спротивност на она што е денес. Кршел рекети, викал и се карал со судии, се однесувал ексцентрично. Денес е огледало на спокој и мир а за тоа е заслужна неговата жена. Повеќе

Расистот од Америка кој стигна до четвртфинале на Australian Open

Спортската јавност и натаму се интересира за тенисерот кој се вика, верувале или не, Тенис Сандгрен и доаѓа од САД. Во Европа и не е нешто познат, ама во Америка околу него се водат жестоки дебати меѓу левицата и крајната десница. Повеќе