таг: австралија опен

Новинар заспа на конференција на Надал, па Шпанецот направи штос

Големиот Рафа, „Бикот од Мајорка“, успешно го започна првиот Гренд Слем во сезоната, Австралија Опен, откако со 6-4, 6-3 и 7-5 го совлада Џејмс Дакворд. После мечот, Рафа дојде на стандардната прес-конференција која беше нестандардна поради еден италијански новинар. Повеќе

Енди Мареј низ солзи кажа дека се повлекува од тенисот

Поради сериозни проблеми со повредите кои го спречуваат нормално да функционира не само на тениските терени туку и во секојдневниот живот, Шкотланѓанецот, некогаш број еден светски тенисер, најави дека во скоро време ќе стави крај на кариерата поради страшни болки. Повеќе

Најепските битки во кариерата на Рафаел Надал

Синоќешниот дуел на Рафа Надал против жестокиот Доминик Тим со право новинарите го насловуваат херојски. И нормално, не е прв таков на „Бикот од Мајорка“. Повеќе

Тенисерот кој се дружел со Мандела, освоил Вимблдон и умрел од СИДА

Во време кога Афро-американците не смееле да одат на јавни места, им било забранувано да посетуваат кина, театри, ресторани, еден млад човек решил преку талентот за тенис да се избори со расната нетрпеливост. Повеќе

Да не била Мирка, Федерер одамна ќе го баталел тенисот

Малкумина знаат за почетокот на кариерата на Роџер кога бил чиста спротивност на она што е денес. Кршел рекети, викал и се карал со судии, се однесувал ексцентрично. Денес е огледало на спокој и мир а за тоа е заслужна неговата жена. Повеќе

Расистот од Америка кој стигна до четвртфинале на Australian Open

Спортската јавност и натаму се интересира за тенисерот кој се вика, верувале или не, Тенис Сандгрен и доаѓа од САД. Во Европа и не е нешто познат, ама во Америка околу него се водат жестоки дебати меѓу левицата и крајната десница. Повеќе

Кореецот кој заиграл тенис за да го подобри видот, сега е сензација

Во Јужна Кореа двегодишно служење воен рок не можеш да избегнеш па да си син на претседателот лично. Но едно талентирано дете кое имало проблеми со видот и кое го здрма тенискиот свет служело само четири недели. Кој е тој Хен Чон? Повеќе

Пеколни горештини на Australian Open, тенисерите едвај стојат

Во четвртокот и петокот температурата во Мелбурн отишла и на +40 степени. Многу учесници на Australian Open се незадоволни што треба да играат по такви пеколни горештини. Повеќе

Се огласи и таткото на хрватската тенисерка

Откако неговата ќерка реши да го прекине деценискиот молк и отворено да проговори за тортурата што ѝ ја вршел татко ѝ, сега се огласи и прозваниот Маринко со кого таа веќе нема никаков контакт. Повеќе