таг: новак ѓоковиќ

Нов испад на Кирјос, го прешкрта името на Ѓоковиќ на маица

Ова веќе нема граници. Австралиецот со грчко потекло Ник Кирјос налетал на еден Американец кој носел маичка со ликот на најдобриот светски тенисер на која пишувало Новак. Му понудил на Кирјос да му даде автограм на маичката, а овој го прецртува името. Повеќе

Новак е тенисер или филолог?

Англискиот знаеме дека го растура, сме го чуле и после турнир во Рим како добро парла италијански, ама тој да ти знаел да се изрази фино и на француски, германски и шпански. Со се српскиот тоа се 6 јазици, што е огромно богатство, полиглота. Тука му бројат 11, но на другите знае само по некој збор. Повеќе

Ѓоковиќ ужива на Корчула и пее песни од Оливер

Најдобриот светски тенисер, откако го крена вредниот пехар на Вимблдон, решил да одмори на Корчула во Хратска каде во еден ресторан го запеал и Оливер Драгоевиќ. Повеќе

Која перверзија е апартманот на Ѓоковиќ во Мајами бич

Се потеше 5 часа за да го освои најпрестижниот тениски турнир во светот, ама кога ќе видите каде ќе се рехабилитира од тој страшен напор и стрес, ќе мислите за Доналд Трамп се работи. Повеќе

Ѓоковиќ: „Поздрав до Македонија, доаѓам да го видам Охрид“

Откако по страшна битка со Федерер (цели пет часа) го освои својот петти трофеј на Вимблдон, српскиот тенисер одговори на едно новинарско прашање и пројави голема желба да дојде во Охрид. Повеќе

Во историско финале, Ѓоковиќ ја одбрани круната на Вимблдон

После петчасовна борба на титаните, Новак Ѓоковиќ го совлада Федерер во пет сетови - 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12. Повеќе

Новак ја рокна „Македонско девојче“ во Лондон

Откако го мина третото коло на Вимблдон, Ѓоковиќ се вклучи во живо на Инстаграм за да се подружи со фановите. На Македонците им направи голем ќеиф, ја запеа „Македонско девојче“ и посака да е во Охрид. Повеќе

Кирјос: „Новак Ѓоковиќ? Кој е тој?“

Австралискиот тенисер со грчко потекло Ник Кирјос уште еднаш го покажа својот пргав темперамент. Нема ден а да не пише нешто или изјави против светскиот тенисер број 1. Новак во вторникот одговори дека нема никаков проблем со таквиот однос на Кирјос кој не престанува да го омаловажува, без некоја посебна потреба. Повеќе

Фер потегот на Ѓоковиќ кој го воодушеви Ролан Гарос

Светскиот број 1 со 3:0 во сетови го совлада Александар Зверев и се пласираше во полуфиналето на Ролан Гарос. Во вториот поен од осмиот гем во првиот сет судијата Кјотавонг досуди аут после еден силен сервис на Зверев, а Новак ја преиначи неговата одлука и доби аплаузи. Повеќе