таг: дрес

Зошто шпицот на Лестер Ихеаначо има чудни точки под презимето?

Екипата на Лестер во моментов е второ место во Премиер лигата, а „лисиците“ го играат можеби најубавиот фудбал во цела лига, поубав дури и од времето кога со Раниери сензационално ја освоија титулата. Келечи Ихеаначо им е еден од поинтересните играчи. Повеќе

Дресот на Тони Паркер отиде во вечноста, а Сан Антонио го прогласи 9 ноември за Паркер ден

После мечот со Мемфис (109:113), на домашниот паркет во арената на Сан Антонио се одржа церемонија во чест на овековечување на бројот на Тони Паркер, легендата на Спарс и НБА. Повеќе

Пријатели, да не се заборавивте малку со рекламата на дресот

Ова би прошло можеби во некоја друга земја, особено во нашиве краишта, ама во Англија регулативите на ФА се толку строги, што дресовите уште не доставени, ќе мора да ги враќаат назад. Назад! Повеќе

Играч на Баерн 17 минути играл со погрешен дрес

Баерн против Ливерпул ја имаше најслабата вечер сезонава: Ноер грешеше, „црвените“ им даваа голови, а дека нешто не штима околу екипата покажа и киксот со дресот на репрезентативецот Горецка. Повеќе

Кристијано ѝ подарил дрес на девојката што ја повреди со топка

Роналдо имаше турбулентна недела. Прво на загревање пред Киево со силен шут погодил некоја девојка од трибините во лице и ѝ го скршил носот. Па во тек на мечот промаши пенал, па беше на судење за затајување данок во Мадрид. Повеќе

Фудбалер на Селта зел дрес од Меси и ги разгневил навивачите

Во саботата Барселона дома ја пречека Селта и славеше со 2:0 во меч од Ла Лига, а еден бек на гостите ги разочарал своите навивачи со непрофесионалниот гест. Повеќе

Милото дете од Авганистан го изгубило дресот од Меси, преживува војна

Родителите две години не го пуштале во школо затоа што се плашат некој да не го киднапира и да бара голем откуп од Меси и од богатите институции. Повеќе

Во чест на човекот кој го смисли легендарниот жолт дрес на Бразил

Целиот свој живот го поминал на 200 метри од границата со Уругвај, земја која што многу ја засакал. Од рана возраст цртал многу убаво па случајно решил да се пријави на конкурсот за нов дрес на фудбалската репрезентација на Бразил. Повеќе

Само еден фудбалер можеше да носи крената крагна на дрес и добро да му стои

Околу кренатата крагна на Ерик Кантона се исплетеа многу анегдоти, конспирации, теории на заговор. Тој ни самиот не памети кога почнал да ја носи така, ама знае зошто. Повеќе