таг: циа

Дали ЦИА упадна во севернокорејската амбасада во Мадрид?

Ел Паис објавува информации од шпанските истражувачи на случајот според кои најмалку двајца од десеттемина кои упаднаа во севернокорејската амбасада, ги држеа вработените како заложници и избегаа со службените компјутери, се поврзани со ЦИА. Повеќе

Бин Ладен наводно ги сменил нападите од Лондон во Њујорк поради Арсенал

На 11 септември 2001 година во Њујрок се случи најголемата катастрофа во XXI век: терористичката организација Ал Каида киднапираше четири патнички авиони од кои два ги пренасочи во кулите близначки кај Светскиот трговски центар. Повеќе

Што ќе се случи кога разузнавачите ќе одлучат дека Трамп е премногу опасен за да биде претседател?

Прашањето и размислувањето е поттикнато од растечкиот јавен активизам на поранешни вработени на ЦИА, што се смета за најнеочекуваната последица од претседателството на Трамп. Повеќе

Жената што ги маскираше шпионите на ЦИА
Како шпионите на ЦИА во Кина паднаа заради ЦИА

Еден од најкатастрофалните неуспеси на американските разузнавачи се случува во 2010 кога кинеските власти започнуваат акција во која цели две години систематски ја демонтираат шпионската мрежа на ЦИА во земјата притоа егзекутирајќи десетици американски информатори и соработници. Повеќе

САД се последни кои треба да се жалат на странско мешање во изборите

„ЦИА секогаш успеваше да најде ентузијастички партнери меѓу локалните елити кои се спремни да се усогласат со нејзините барања за да добијат помош во нивната борба со домашните политички опоненти“, пишува американски професор во статија за тоа како САД, кои сега се мета на руско мешање во нивните внатрешни прашања какви што се изборите, повеќе од 70 години го прави токму тоа низ целиот свет.  Повеќе

Тајните експерименти на ЦИА во Канада со перење мозок
Ли Харви Освалд се сретнал со агент на КГБ пред убиството на Кенеди

Два месеца пред атентатот во Далас, официјалниот убиец на Џон Кенеди се сретнал со висок офицер на КГБ, од одделот за саботажи и ликвидации, откриваат штотуку декласифицираните документи на ЦИА. Повеќе

Кампањата на ЦИА со лажни вести

Американски професор по историја во Њујорк тајмс ги потсетува Американците дека беспоштедната политичка пропаганда не е измислица на злите Руси. ЦИА во 50-тите години за истата цел го создава Радио Слободна Европа, станица која само за реклами добива медиумски простор од две милијарди долари.   Повеќе