таг: чешка

По 40 години на Кундера му е вратено чешкото државјанство

Славниот писател ја напуштил Чехословачка во 1975. Тој и неговата сопруга тогаш заминале за Франција, каде требало кратко да престојуваат на тамошен универзитет. Но никогаш не се вратиле. Комунистичката власт му го одзела државјанството во 1979, а од тогаш тој ретко се враќал во татковината, дури и по падот на Железната завеса. Но по четири децении, сега е повторно Чех. Повеќе

Петр Чех смени спорт, ќе игра хокеј во четврта англиска лига

Изминатово лето легендарниот чешки голман Петр Чех ја заврши фудбалската кариера и сега ќе се посвети на втората своја голема љубов од детството - хокејот. Повеќе

Пред 2 години крадец за малку ќе ѝ исекол прсти, а сега е во финале на Австралија Опен

Најдобрата чешка тенисерка која по бројот на трофеи може да се мери дури и со Серена Вилијамс, вели дека сонува и дека не е реално тоа што ѝ се случува по тешката животна драма во која за малку ќе изгубела живот. Повеќе

На лето фудбалот го остава уште една голема легенда

Чешкиот голман Петр Чех има неколку вселенски достигнувања во англиската Премиер лига. Држи рекорди кои тешко дека во догледно време некој друг голман ќе ги достигне. Повеќе

Поглед од трибината за која навивачите на Реал плаќале по 84 евра

Фудбалот оди во крајност со цените на картите, па така на пример синоќа петардата на Реал Мадрид против Викторија Плзен во Чешка ја гледале стотина навивачи на „кралскиот клуб“ од сектор за кој платиле 84 евра а кој изгледа како затвор. Повеќе

Шевченко во конфликт со чешки специјалци за да ослободи украински навивачи

Иако Украина губеше на гостувањето во Чешка уште од 4’ минута, на крајот освои драгоцени три бода во Лига на нации со гол даден во 93’ минута. Повеќе

Анти-ЕУ ЕУ фронт

Иако за сега никој нема толку длабоко загазено во своите анти-ЕУ чувства како Британците, добар дел од она што е на власт на континентот е во сериозен идеолошки судир со директивите и целите кои се промовираат од раководството на Унијата. Повеќе

Teрапија со мрак
Само за оние на кои уште не им е стемнето

За нас, од сончевиот југ, тоа да си во мрак и мрак да те облива е неприродна состојба, рамна на искушение или казна. А и генерално, архетипски темнината не крие ништо добро. Ама дојде време во неа да се бара спасот. Повеќе

Навивачите на Спарта Прага необично го бркаат тренерот

Андреа Страмачони важи за еден од ретките тренери кој има среќа да го ангажираат големи клубови а човекот резултати немал никогаш-никаде. Беше тренер на Интер, не направи ништо. Го водеше Удинезе, пак ништо. Отиде во Грција, го избркаа од Панатинаикос. Сега на ред е Спарта Прага која што ја уназади. Повеќе