таг: аудио

Пред да стане писател Ден Браун бил поп пејач (и напишал песна за телефонски секс)

Непосредно по дипломирањето, авторот на „Кодот на да Винчи“ почнал музичка кариера - само тој и синтисајзерот. Од тој период останале неколку интересни, а ретко спомнувани дела. Додуша, не е ни чудо зошто не се фали со нив. Повеќе

Професорот кој ги претвора научните истражувања во хип-хоп

„Информациите не се само за елитата“, вели професор кој се обидува да ги информира и оние вон универзитетските ѕидини за она што се случува во нив. Повеќе

Швајцарци со аудио ќе подобруваат квалитет на кашкавал
Зошто спортот дома звучи подобро
Нова книга со до сега необјавувана поезија на Лу Рид
„Ние сме очајни луѓе“

Книгата се вика „Дали на ангелите им треба потстрижување?“, а стиховите во неа се однесуваат на прашања поврзани со нацијата, сексот и вискито. Напишана е во 1970, откако Рид го напушти „Велвет андерграунд“. Повеќе

Дилан конечно го одржа говорот по повод добивањето на Нобеловата
Дефиниција на „терсене“

Од октомври 2016 па наваму Нобеловиот комитет сигурно сто пати зажали што му ја додели престижната награда на човек што прави сè за да им покаже на тоа Швеѓаните дека ич не му чуе за ваквите почести, ама на еден џентлменски начин, како што и доликува на „стара коска“. И да им ги земе парите. Повеќе

Автобиографија на Брајан Кранстон од „Брејкинг бед“

Најавенa уште во 2014, „Живот во делови“ е хроника на ликот и делото на човекот кого најдобро го познаваме по улогата на Волтер Вајт. Повеќе

Кога претседателските кандидати би биле џез мелодии
Како звучи Доналд Трамп?

Претседателските кампањи можат да инспирираат луѓе да гласаат, да се черачат со противници на социјални мрежи, да гледаат повеќе вести, да се изолираат во некоја недојдија без ви-фи, ама да компонираат? Џез пијанистот Марк Робертс на трката за претседател на САД реагира токму така, со музика. Повеќе

Автобиографија и нов албум на Том Џонс
Човекот кој има уште бензин во резервоарот

Kнигата „Преку врвот и назад" и албумот „Одамна загубениот куфер" излегоа истовремено, и се надополнуваат како книжевно-музичка приказна. Тие зборуваат за корените на славниот пејач, кој на 75 години звучи како да има уште многу за возење. Повеќе