таг: американски претседателски избори 2016

Шпионот што не мезеше

29-годишната Мариа Бутина која пред неколку недели беше уапсена во САД под обвинение дека е руски шпион кој се обидува да се инфилтрира во републиканските кругови, сама на пијано се има издадено дека е руски шпион, и тоа не еднаш туку неколку пати. Со други зборови Русите во САД распоредуваат шпион кој не држи алкохол и кој не молчи за својата задача. Повеќе

Прецедниче, алал да ви е

Во деновите по изборната победа против Хилари, Марк Закерберг лично му се јавува на Трамп за да му честита на него и на неговата кампања на победата, која потроши милиони долари на рекламирање на Фејсбук. Базфид објавува дека приватниот разговор е „само еден од серијата приватна поддршка на вработени на Фејсбук за начинот на кој кампањата на Трамп ја употребува платформата.“ Повеќе

Како помогнав во падот на Хилари

Новинарката на Њујорк тајмс Ејми Чозик објави книга во која пишува за своето искуство од двете претседателски кампањи на Хилари Клинтон, посебно осврнувајќи се на тоа дали медиумите, вклучувајќи се и самата себе, придонеле за рушење на стандардите. Повеќе

Хилари: Не ме сака народ и тоа е

Њујорк тајмс има подготвено издание со наслов „Мадам претседател“ кој треба да биде испишан по цела ширина на насловната, за дента по претседателските избори во САД, пишува во својата нова книга новинарката на Тајмс, Ејми Чозик. Повеќе

Сиви пари, а не Русија, најверојатно се причината за победата на Трамп

Сè што организирано е против Трамп не може да дочека конечно да се докаже целата афера околу руското мешање во американските избори и победата на Трамп, нешто што исто така може да се толкува како колективен мелем за стравот и паниките од времето во кое се најдоа и сите промени што се случуваат. Исто така веројатно е и дека е претерано со доделувањето супермоќи на Путин и неговата способност за глобален куклар. Повеќе

Како сторијата за Русија им беше раскажана на 4 различни публики

Како ретко кога од распаѓањето на СССР, годинава главна вест во САД беше „Русија“, и отприлика тука завршуваат сите сличности околу тоа кој како ја разбрал темава. Повеќе

Што стварно сака Путин?

Рускиот претседател успеа да убеди голем број од Американците дека е манипулативен гениј, а всушност тој е само коцкар на кој му се падна голема премија, пишува Џулија Иофи во текстот за Атлантик. Повеќе

ФБИ најде Русин што ќе признае дека ги хакнал демократите по наредба на Путин

Тазе признанието на рускиот хакер дека ги украл мејловите на Хилари по наредба на Москва, следува само неколку месеци откако американските медиуми објавија дека руски хакер одбил да прифати пари, државјанство и стан во САД, во замена за преземање на одговорноста хакирањето. Повеќе

Не е до лажните вести, до медиумите е

Наративот кој следуваше и стана општоприфатен по неочекуваната победа на Трамп на изборите 2016 е дека таа се должи на лажните вести, во добар дел создадени од руски извори, а разгласени и раширени од Фејсбук и Твитер, беа прегледани милиони пати од делот на гласачите кои сакаа да чујат за недоверливоста и одбивноста на Хилари Клинтон. Ваквата смеса потоа само беше распламтувана од новинските сајтови на алт-десницата, во голем дел благодарејќи на информативните балони во кои Американците успеаа да се затворат. Повеќе