ЈП Водовод преку контролиран напад до победа над Пивара Скопје

Во 20. коло од пролетниот дел во Бизнис лигата на Македонија славеа екипите на ЈП Водовод и А1.

ЈП Водовод 7-2(2-0) Пивара Скопје
ЈП Водовод: Стојанче Ивановски 5’ 19’ 26’ Беким Авдулаи 24’ 26’ Јакуп Зекири 25’ Авни Ајвази 36’
Пивара Скопје: Делчо Кировски 30’ Александар Крстевски 33’

Екипата на ЈП Водовод одлично го отвори натпреварот со Пивара Скопје преку Ивановски кој по одлично изработениот напад успеа да изгради чиста позаиција преку која поентираше и ја доведе својата екипа до водство од 1-0. Екипата на Пивара Скопје играше одлично но шансите за гол не успеа да ги реализира со што му остави простор на Водовод да зголеми на 2-0 резултат со кој се замина на полувреме. Во второто полувреме екипата на ЈП Водовод продолжи во ист ритам и од минута во минута го зголемуваше водството, Пивара Скопје не успеваше да фати резултатски приклучок и во нивната игра беше воочливи многуте неискористени шанси за гол. Во ваквата игра ЈП Водовод успеа да го добие овој натпревар со 7-2

А1 со одлична стратегија до победа над Спорт Лајф
Спорт Лајф 1-9(0-4) А1
Спорт Лајф: Горан Трајков 30’
А1: Ненад Богдановиќ 3’ Мартин Ангеловски 11’ 18’ 34’ Александар Таневски 12’ 20’ Јовица hаумовски 27’ 36’ 38’

Уште на самиот почеток иницијативата ја превзеде екипата на А1 која во овој натпревар влезе максимално мотивирано и со добро обработена стратегија како во делот на нападот така и во одбраната. Екипата на Спорт Лајф имаше кратка клупа и малиот број играчи во ротација му правеа проблем пред се во делот на одбраната каде што не можеше да воспостави соодветна игра против А1. Во ваквата поставеност екипата на А1 на полувремето замина со солидна предност од 0-4. Во второто полувреме екипата на А1 од минута во минута го зголемуваше водството и ја користеше секоја пружена шанса. Спорт Лајф не можеше да фати резултатски приклучок, имаше тежок проток на игра во нападот па на крајот екипата на А1 успеа да го добие овој натпревар со убедлива разлика од 1-9

21 април 2022 - 12:57