Уште еден неуспешен тест за фудбалерите

По поразот од Шведска, со неубедлива и безидејна игра, комбинираниот состав на фудбалската репрезентација на Македонија загуби на гостувањето во Норвешка.

Четврти пораз на Македонија во серија и по четврти пат нашите фудбалери не постигнаа погодок. По двата порази на квалификациските натпревари против Белгија, фудбалската репрезентација загуби и на двата контролни натпревари од скандинавската турнеја.

Македонија имаше голема шанса на самиот старт кога Ивановски одлично ја смири топката со гради и ја насочи кон Шумуликоски кој биеше над голот.

Но по само 9 минути игра Норвешка поведе со 1:0. Ејунуси прими топка по левата страна, а неговото додавање удри во раката на Тодоровски и го измами Пачовски, по што на Скејлбред не му беше многу тешко да ја внесе топката во нашата мрежа.

Темпото во продолжението значително опадна, а Норвежаните искусно ја користеа нашата безидејна игра и го контролираа текот на натпреварот.

На стартот од второто полувреме Македонија ја имаше најголемата шанса на натпреварот преку Ферхан Хасани кога во 53-та минута одлично ја прими топката во шеснаесетникот и искочи сам пред голманот, но неговиот удар заврши во стативата.

Во 60-та минута од натпреварот нашата репрезентација остана и со фудбалер помалку кога Бобан Грнчаров најпрвин заработи жолт картон за влечење на противнички играч, а потоа и непромислено и агресивно реагираше кон судијата кој му го покажа патот кон соблекувалната.

Победата за домаќините ја осигура Даниел Братен кој прими топка во шеснаесетникот и искочи сам пред Тофилоски кој беше немоќен да го сопре неговиот удар.

Во последните минути од натпреварот домаќините се опуштија и отворија простор за нашите фудбалери.

Шанса да го ублажи поразот на 3 минути пред крајот имаше Јаховиќ кој по контра напад се најде сам пред противничкиот голман, но се сплетка во клучниот момент.

11 јуни 2013 - 20:59