Годините се само број - Роналдо го надмина и Халанд со 40 гола годинава

Најдобриот стрелец во историјата на репрезентативниот фудбал, 38-годишниот Португалец е број 1 голгетер досега во 2023-та.

И покрај тоа што веќе неколку месеци игра во Саудиска Арабија и со тамошниот Ал Наср настапува во домашното првенство и во азиска Лига на шампиони, Кристијано продолжува да ги решета мрежите и во репрезентативниот дрес.

Синоќа на мечот во Зеница против Босна и Херцеговина кој Португалците го добија неверојатно убедливо со 0:5 со пет погодоци на полувреме во рамки на 8. коло од квалификациите за Европско.

Роналдо постигна два гола (еден од пенал) и стигна до бројката од неверојати 40 гола во оваа календарска година.

Зад него е 23-годишниот Халанд со 39 погодоци годинава, а 24-годишниот Килијан Мбапе прослави 35 гола досега во 2023.

Интересно, португалскиот ас во последните 12 години постигнува најмалку 40 голови секоја година!

2010: 48 гола

Годинава капитенот на Португалија во просек постигнал гол или асистирал на секои 77 минути, а неверојатно звучи податокот, пишува Спортклуб дека Кристијано има повеќе од 100 гола во три различни децении. Тој исто така погодил 75 гола за Португалија откако наполнил 30 години.

17 октомври 2023 - 14:24