таг: втора бундеслига

После 54 години и 261 ден, Хамбург го трга култниот часовник од стадионот

Секоја убава традиција има свој почеток и крај, па така и онаа со култниот саат наместен на стадионот на славниот германски клуб кој имаше посебно значање за еден од клубовите основачи на Бундеслигата. Повеќе

Лудо славје во Берлин, Унион влезе во Бундеслига првпат во историјата

Унион Берлин важи за еден од најсимпатичните клубови во Германија чии навивачи на времето собираа самоиницијативно пари за реконструкција на стадионот кој синоќа ја доживеа најголемата радост во клупската историја. Повеќе

Што клуб бумеранг ќе беше овој Падерборн

Од Бундеслига испаднаа до трета лига, па за 5 години се вратија назад. Со таква леснотија испаѓаат и се враќаат нагоре, што човек ќе помисли дека им здосадува играње во една лига повеќе од една сезона. Повеќе

Дрезденци во Хамбург пееа за Источна Германија

Динамо Дрезден ги има едни од најверните и најбројните навивачи во Германија. Познати се како едни од најгласните и најжестоките. За време на едно скорешно гостување на мечот против Хамбургер (северна Германија, не ривалската западна), Дрезденци грмеа „Источна Германија“ (Ostdeutschland) на која се посебно горди. Повеќе

Брилијантен гол од привидна контра

Во втората германска бундеслига, во неделата играа Магдебург - Кил (1:1). Гостите поведоа уште во 5’ минута по една сјајна акција која само личи на контра ама не е контра. Повеќе

Германскиот репрезентативец кој игра во втора лига

Иако игра во втората Бундеслига, без никаков проблем веќе неколку години, Јонас Хектор капитенот на Келн е прв избор за левата бековска позиција во репрезентацијата на Германија. Повеќе

За најголемото градско дерби во Германија

Се судрија после цели 7 ипол години. Пред две недели во еден од најубавите европски градови се играше комшиското дерби меѓу Хамбург и Санкт Паули на кое толку се чекаше. COPA90 носи преубава репортажа од градот со едно од најголемите пристаништа во Европа. Повеќе

По 24 август 1963-та, Хамбург испаѓа од Бундеслига
Часовникот престана со работа

Нема веќе чуда, судбината му сврте грб на Хамбург - дојде крајот на една ера обележана со часовникот на „Фолкспарштадион“ - дигитален тајмер инсталиран во 2001 којшто до денес означуваше 55 години непрестано учество во Бундеслигата. Повеќе

Знаете ли за играчот кој одиграл само 38 секунди во Бундеслига

Веројатно никогаш претходно не сте слушнале за овој фудбалер. Јозеф Лауман - син на Германец и Мароканка, роден во земјата на мајка му и преселен во германскиот Хаген на 10 години. Ја грееше клупата во најдобриот Шалке. Повеќе