таг: твитер

Трамп вс. Гугл, не дека е во право, ама не дека и не е во право

Гугл, Фејсбук и Твитер се најновите негативци што се имаат огрешно кон американскиот претседател затоа што тој чувствува дека нивните резултати од пребарување се штелувани против него и општо против конзервативците. Повеќе

Маркетингот на Рома е многу, многу јак

Просто и да не си навивач на овој италијански тим, луѓето кои им ги водат официјалните профили на социјалните мрежи прават да се смееш и на шеги на сметка на твојот омилен клуб. Повеќе

Како твитер-багри и линчувања ѝ штетат на демократијата

Дури и кога не служи како интервју за вработување во државна администрација за сметка на вистински професионален кадар, драмењето на Твитер и задава удар на демократијата со секоја бесмислена дебата што таму си ја наметнуваат сами на себе, објаснува Шади Хамид во Атлантик. Повеќе

Перверзно јака шега на Рома

Твитерџијата на Рома и денеска се отвори на официјалниот Твитер на клубот и тоа бајаги. Вчера барем не знаеше што куца, а денес... Повеќе

Порно ѕвезда на Трамп против троловите на Трамп

Сторми Даниелс е порно ѕвезда која може, а може и не, имала секс со Трамп пред повеќе од 10 години, отприлика во времето кога на американскиот претседател му се раѓа петтото дете (од третата сопруга). Од јануари годинава Даниелс станува една од најголемите потенцијални опасности за Трамп. Повеќе

Вистината нема шанси со лагата
Ве молиме да не ширите:

Наспроти нашата пуста верба дека „на лагата ѝ се кратки нозете“, Џонатан Свифт на времето напиша „Лагата лета а Вистината доаѓа после неа и се тетерави“. За жал, она што пред три века била само хипербола, денеска е прецизен опис на функционирањето на социјалните мрежи. Повеќе

На нов Твитер следбеник не му се гледа во заби

Правејќи анализа на експозето на Њујорк тајмс околу лажните Твитер следбеници и индустријата што ги продава истите, поентата на Иан Богост од Атлантик е дека се додека Твитер твојата вредност ја мери со суви бројки, секој следбеник врши работа без разлика дали е лажен или не. Повеќе

Оториноларингологија

Евролигашките клубови имаат интересни администратори на Твитер. Прво Белграѓаните им пуштиле неколку зборови тешки за изговор, а сега Турците од Анадолу Ефес ги предизвикуваат. Во рамките на 17. коло Анадолу Ефес и Црвена звезда на Перо Антиќ играат во петок од 18:30. Повеќе

Koнгресната библиотека се откажа од архивирање на сите твитови
Што е многу, многу е

За да покажат дека се во чекор со новото време, институции задолжени за архивирање на човечкото знаење релативно бргу реагираа на нив како на скапоцен извор на материјал. Една од најголемите од нив сега се пишмани.  Повеќе