таг: тунис

Голман, ти не треба да браниш

Тунис стаса до полуфинале на Африканскиот Куп на нации и го загуби со 1:0 од Сенегал. Ама како стаса со ваков голман, стварно е нејасно. Па уште и замената му е киксер. Компилација на нивни срамни киксови само од ова континентално натпреварување кое завршува денес. Повеќе

Јанузај со еврогол ја прати Англија на Колумбија

Со натпреварите од групата Г заврши првата фаза од Светското. Белгија славеше и ќе оди на Јапонија а потоа, ако победи, на победникот од мечот Мексико - Бразил. Англија против Колумбија која веројатно ќе биде без Хамес Родригез. Повеќе

Првата седмица на Мундијалот, Белгија го потопи Тунис

По низата не баш ефикасни натпревари во второто коло, конечно видовме голеада на Светското во Русија. Селекцијата на Белгија го декласираше Тунис со 5:2 и му се приклучи на осминафиналното друштво составено од Русија. Уругвај, Франција и Хрватска. Повеќе

Девојката која му вршеше фудбалски пренос на дечкото на Whatsapp

Ситуацијата е следна. Дечкото брзал со кола накај дома за да ја стигне Англија - Тунис, но за да не го испушти стартот барал од девојка му да му пишува што се случува. Фотографијата од текстот на девојката добива 13.000 лајкови на Твитер. Повеќе

Кејн ја извади од калта Англија во 91 минута

Со пропуштени шанси во првиот дел и слаба игра во вториот, Англија беше блиску до оние проклети 1:1 на Аргентина и Бразил. Но со гол машината на Тотенхем сè е подруго. Хари Кејн вечерва беше двоен стрелец за 3 бода во групата Г исто колку Белгија. Повеќе

Крвавите нереди кога последен пат играа Англија и Тунис

Пред точно 20 години, во 1998 година на Светското во Франција, во Марсеј играа Англија - Тунис. Во градот и околу стадионот три дена имаше нереди во кои 32 лица беа повредени. Повеќе

Голманот на Тунис глумел повреда за играчите да јадат по Рамадански пост

Муез Хасен, чуварот на мрежата на Тунис, репрезентација која ќе игра на Светско, изглумил повреда за другарите да каснат нешто и да се напијат во време кога тоа Рамазанскиот пост го дозволува. Повеќе

Прво па машко, Македонија го совлада Тунис за први бодови
СП Франција 2017

Во првото коло од групата Б на Светското првенство во Франција, Македонија му се одмазди на Тунис 34:30 (13-14) за поразот во борбата за Олимписките Игри и заслужено ги освои првите бодови. Капитенот капитенски со 12 голови. Повеќе

Маалски фудбал ширум светот

Го викаат најважна споредна работа на светот затоа што може да го игра секој, секаде и секогаш. Фудбалот со иста жар се гледа и се игра во секое ќоше во светот. Повеќе