таг: теории на заговор

Јутјуб како платформа за гадости

Од педофилија, до која и да ти текне штетна и глупа или само глупа теорија на заговор, Јутјуб е локомотивата што истото ќе го извлече пред поширока публика, без разлика на нејзините години. Повеќе

Потсетување: В сабота почнува граѓанска војна во САД

Бидејќи никогаш не ве потсетуваме за тоа стрелките, саат напред, саат назад, еве ова, колку и ние за нешто да ве потсетиме. Повеќе

Од кое по ред срце умре Рокфелер?

Во цветот на староста, на 101-годишна возраст почина Пантелија од фамилијата Рокфелер. Починал мирно, во сон, од срце. Но кое по ред трансплантирано срце било тоа? Повеќе

Пицагејт, најневеројатната теорија на заговор околу Хилари

Сценариото е следно: објавените мејлови на Хилари откриваат постоење на тајно здружение на педофили чие седиште е пицерија во Вашингтон која се поврзува со блиски соработници на кандидатката за претседател. Бонус во приказната: Асанж (кој не е виден во јавност од октомври) најверојатно е убиен заради објавување на веста. Повеќе

Заговорите се математички склони кон откривање

Ниту еден заговор не може да остане тајна, бидејќи неговата најслаба алка, човекот, и според математички пресметки порано или подоцна ќе се издаде. Повеќе

Се сеќава ли некој на Џемал Биједиќ?

На денешен ден 1977-ма година во авионска несреќа загина Џемал Биједиќ, висок функционер на тогашната СФРЈ и близок соработник на Тито. Неговата смрт се памти како фитил за една од првите масовни, но претпазливо ширени теории на заговор во тогашната држава. Повеќе

Како теориите на заговор толку брзо се шират

Речиси е правило секој глобален настан инстантно да е проследен со "ви реков" момент меѓу луѓето што веруваат во теории на заговор, кои одма ја дава својата верзија на вистината, гранитно изградена на најтенките пропусти во официјалната приказна, најчесто преплетена со претходни конспирации. Исто така, стана правило секоја нова завера инстантно да се шири, без никаква препрека од здрав разум или логика. Повеќе

Послушајте дрва заговорнички

Една од главните теории на заговор околу 11-ти септември, која цели на тоа дека нападот е организиран од власта, ЦИА, Евреите, масоните или кој и да им е на дневен ред, е дека авионското гориво не може да ги стопи челичните столбови од кои беа направени кулите Близначки. Човеков има металуршка работилница, не од хоби, туку затоа што цел живот го работи тоа. Не му е гајле за никаква теорија, ниту нечии побуди, гајле му е "за ретардураната металуршка логика" што се користи како аргумент. Повеќе

Како Американецот ја сотре српската вселенска програма

Во енциклопедијата на маалски теории на заговор за најразлични случувања на Балканот, оваа заслужува да има посебен том. Објавено е како ФБ коментар, ама ние чисто заради добро на Балканот сакаме да мислиме дека е спрдачина на авторот, а не сериозно бранет став по локални биртии и на клупа муабети. Повеќе