таг: шпанска примера

5 меча суспензија за Роналдо поради екцесот со судијата

Откако влезе во игра во 58 минута наместо Карим Бензема, Роналдо направи неколку потези од кои: 1. еврогол, 2. прослава на гол со соблечен дрес 3.црвен картон и 4. туркање судија од зад грб за што доби драстична казна од шпанскиот сојуз. Повеќе

Боатенг цела сезона ќе носи дрес од младиот Нури од Ајакс

Во текот на секој натпревар сезонава, под дресот на својот Лас Палмас, Ганецот Боатенг ќе носи дрес посветен на младиот Нури чие оштетување на мозокот ја потресе Европа. Повеќе

Тајната на головите на Рамос со глава

Ни самиот веќе не знае колку пати го спасил Реал Мадрид од пораз во финишот или колку пати му донел победа кога судијата веќе зема воздух три пати да свирне за крај. Што е финтата? Повеќе

Кој испадна, кој влезе, кој оди во Европа од најдобрите лиги

Фудбалската сезона во најдобрите европски лиги заврши, па време е за мала рекапитулација на состојбата во Англија, Шпанија, Италија, Германија, Франција, Холандија, Русија, Белгија, Турција, Португалија и Украина. Повеќе

Кој е Ернесто Валверде, новиот тренер на Барселона

„Мравката“ важи за највредниот работник меѓу тренерите. Учел од Јохан Кројф но и од темпераментиот Биелса поради што ќе знае како да се носи со најдобрите фудбалери на светот. Единствениот тренер е на светот кој неколку пати ја добиваше моќната Барса. Повеќе

Капитенот кој 10 години не промашил пенал

Се вика Чаби Прието и е легенда на Реал Сосиедад. Човекот откако влегол во првиот тим во 2003-та, до денес дал 22 гола од пенал од 23 обиди. Промашил само еднаш против Билбао во 2007-ма. Тимот на Сосиедад во последните осум сезони промашил само еден пенал кога во 2012 Иманол Агирече утнал против Бетис. Повеќе

Ени мени сени, сени чоколада на Серхио Рамос и Васкез

И покрај големиот притисок на гостувањето во Виго каде ако изгубеа, извесно ќе ја изгубеа и титулата, фудбалерите на Реал со 1:4 ја згромија Селта и сега бод ги дели од титулата која не ја освоиле 5 години. На крај знаеа да го прослават триумфот. Повеќе

Контроверзниот гол на Начо од Реал Мадрид

Реал е под страшен притисок од Барселона така што секој бод злато му вреди. Така беше и синоќа против Севиља каде тимот од „Сантиаго Бернабеу“ поведе 1:0 после голот на Начо од слободен додека живиот ѕид не беше наместен. Голот е регуларен, но од аспект на фер-плеј не е коректен. Повеќе

Дани Карвахал - анонимниот дискретен херој на Реал Мадрид

Во океанот статистики, рекорди, чуда и врагови на Кристијано Роналдо и Реал, ретко кој помислува на клучниот архитект на успесите на Кралскиот клуб. Човекот кој на тренинг доаѓал со Цитроен Ксара од татко му и не можел да му прости на Мурињо што не го играл. Повеќе