таг: шпанска примера

Валенсија поставила споменик на столчето каде седел слепиот навивач

Фудбалската култура во некои земји е на толку високо ниво, што нам од оваа перспектива ни делува многу далеку и недостижно. Како славниот шпански клуб го испочитувал својот најверен навивач кој притоа бил слеп. Повеќе

Како се славеа шампионски титули низ Европа

Некој по којзнае кој пат, некој првпат, некој вторпат. На Стариот континент се прославија многу шампионски пехари а прваците ги чека нова европска сезона после летните одмори. Повеќе

Човечноста на Меси кога ја победиле Алмерија 0-8

Една саботна вечер на 20. ноември 2010 година Барселона гостувала кај Алмерија во рамки од шпанската Ла Лига и до врв ја наполнила мрежата на домаќинот. Една анегдота од тој натпревар прераскажал Колумбиецот Фабијан Варгас. Повеќе

Валенсија до ДС Комикс: „Кога ние игравме со лилјак на грбот, вие уште бркавте бизони“

Најпознатата компанија за стрипови и слични медија, американската ДС Комикс упатила тужба за Валенсија до Канцеларијата за интелектуална сопственост во Европската унија. Повеќе

„Тебе ти аплаудира цел свет, не само на Бенито Виљамарин“

Меси има повеќе голови од слободни од цел Реал Мадрид. Неверојатниот Аргентинец по којзнае кој пат го воодушеви цел свет со луд настап. Синоќа го постигна петтиот гол сезонава од слободен удар - 4 има во првенство и 1 во Лига на шампиони. Повеќе

Од каде и од кога потекнува прекарот на Валенсија - „лилјаци“?

Пишаниот збор често останува од колено на колено и тешко се менува. Во многу земји фудбалскиот клуб кој некогаш царуваше во Европа е поврзан со цицачот кој го има на својот грб и амблем. Но во Шпанија ретко кој ги вика така. Повеќе

40 милиони Кинези седнале пред телевизор да го гледаат своето дете во Еспањол

Сите галамеа, се тркаа и нудеа големи пари за трансфери во зимскиот преоден рок, само Еспањол на 28 јануари за мала сума го потпиша „Марадона од Истокот“ и направи неверојатен маркетиншки потег. Повеќе

Му викаа да биде среќен ако воопшто прооди, а тој му даде два гола на Реал Мадрид

Отсуствуваше 636 дена поради тешки повреди и докгорите му рекле дека треба да биде среќен ако може да оди после толку операции. Синоќа на два пати го матираше Реал Мадрид и му донесе огромен бод на својот Виљареал Повеќе

32 хет трик на Меси во кариерата

Со три гола и две асистенции, Лионел Меси го спушти на земја Леванте кого Барселона го декласираше со 0-5. Аргентинецот покажа дека за него нема граници. Повеќе