таг: сад

Не бе, овој е решен дека ќе прави ѕид и нема мрдање

Откако расправијата со Конгресот ја ескалираше до блокирање на работата на администрацијата, сега Трамп проблемот со собирање пари за изградба на сопствениот ѕид го претвори во уште поголема драма во најава. Повеќе

2018, годината кога Америка ја заврши војната против тероризмот и се сврте кон Кина и Русија

Уште пред почетокот 2018 беше сериозно важна за американската војска главно заради обемниот буџет што Трамп одлучи да го издвои за вооружените сили на земјата и сè придружно. Повеќе

Бин Ладен наводно ги сменил нападите од Лондон во Њујорк поради Арсенал

На 11 септември 2001 година во Њујрок се случи најголемата катастрофа во XXI век: терористичката организација Ал Каида киднапираше четири патнички авиони од кои два ги пренасочи во кулите близначки кај Светскиот трговски центар. Повеќе

Како почнала традицијата шампионите во НБА да одат во Белата куќа кај претседателот

И не само од НБА, туку од сите најголеми спортски првенства во САД, шампионите регуларно почнале да ја посетуваат Белата куќа во ’80-те кога на власт најчесто биле претседатели од Републиканската партија: прво Реган, а потоа и Џорџ Буш. Повеќе

Европа никогаш нема да биде врвна гео-политичка сила

Избегнатата авионска несреќа на Ангела Меркел е одлична метафора за насоката во која се движи нејзината идеја за европска армија. Меркел беше присилена да фати лет на Иберија од Мадрид за да стигне на Г-20 самитот во Буенос Аирес. Повеќе

Предизборниот потег на Трамп од 200 милиони долари на државна сметка

Како што се движеше караванот од Латинска Америка кон САД така еволуираа и заговорите што Трамп ги ширеше околу него. Зовриената само-создадена паника на крај кулминираше со распоредување на 6.000 американски војници (повеќе отколку што моментално имаат во Ирак) на границата со Мексико. Повеќе

Тројца ја контролираат светската цена на нафтата

ОПЕК ја загуби и онаа контрола врз пазарот на нафта што ја имаше. Постапките (или твитовите) на тројца мажи - претседателите Доналд Трамп и Владимир Путин, и принцот престолонаследник Мухамед бин Салман - ќе го утврдат курсот на цената на нафтата во 2019 и понатаму. Но сите сакаат различни работи од него. Повеќе

Пентагон ќе ги казни Саудијците со тоа што ќе им ја секне нафтата

Не само што САД им продаваат оружје на Саудијците за да го дотолчат и онака утепаното население на Јемен, туку и директно учествуваат во воздушните напади на земјата снабдувајќи ја саудиската авијација со гориво во лет за овие да не се прекинуваат сред бомбардирање. Повеќе

„Европа прва“ не може повеќе да се одложува

Не само што однесувањето на британските елити ја признава важноста на САД, туку тие и коленичат пред нејзе. Длабоко во себе, тие изгледа изразуваат пост-империјална британска зажеленост дел од големината на САД да се отслика и на нив. Би можело да се каже дека, барем ментално, Британија веќе е вазал, ама не на ЕУ, туку на САД, пишува Мартин Кетл во текстот за Гардијан. Повеќе