таг: ривер плата

Ја уапсиле глупачата што ја китеше ќерката со пиротехника

Од големиот број на видеа кои се појавија после хаосот на дербито Ривер - Бока кое на крај се одложи, се издвои една мајка без памет кога си го искористи детето за да шверца пиротехника на стадион. Полицијата ја нашла, ја идентификувала и ја однела во станица. Се соочува со затворска казна. Повеќе

Фудбал ли е или трета светска војна?

Финалето меѓу Бока Јуниорс и Ривер Плејт во Копа Либертадорес требаше да биде најголемата и најважата пресметка во нивното 127 годишно соочување, но наместо тоа се претвори во најголем срам, но и страв за сите кои беа дел од него. Повеќе

Диего Ел Чоло Симеоне каков што не сте го знаеле
Борецот кој од баба му научил да вика

Каде и да играл или да бил тренер, викал, пцуел, урлал, но никој никогаш не му замерувал затоа што тоа го правел како мотивирачки лидер кој способностите ги наследил од баба му од која најмногу се плашел. Ова е сторијата за најдобриот аргентински тренер. Повеќе

„Жозе, не сум ти јас Тито, ќе ти ја скинам главата“
Сторија за лудиот голман Херман Бургос

Кога во 2004-та му откриле рак, Херман Бургос им рекол на лекарите кои закажале операција дали може да ја поместат за понеделник, затоа што за викендот мора да брани за саканиот Атлетико Мадрид. Во своето портфолио лудиот голман има и позната рок-група. Повеќе

Сандра Роси, првата жена психолог во фудбалска Јужна Америка

Многу веѓи се кренале во Аргентина кога славниот клуб од Буенос Аирес решил за помошен тренер да назначи жена психолог по професија. Таа брзо ги демантира скептиците и станува најзаслужна за ведрата атмосфера во Ривер. Повеќе

Бев бунтовен како Јоко Оно и Џон Ленон
Приказна за фудбалскиот пат на Матиас Алмеида

Фудбалерот за кои навивачите на Лацио извадија знаме „Сакаме 11 Алмеиди“ се избори со алкохолизам, депресија и апатија, го освои Супер Купот на Европа, се врати во татковината и успеа да го врати Ривер во првата лига. Повеќе

Уругвајскиот борец и колекционер на црвени картони
Паоло Монтеро од Монтевидео

„Слушав многу за тебе. Дека си бил фајтер како мене. Ако е така, заедно ќе им влеваме повеќе страв во коски на нашите противници. Добредојде во Јувентус", биле првите зборови со кои рекордерот по бројот на црвени картони го пречекал Давидс. Повеќе

Давид Трезеге никогаш не греши

Францускиот напаѓач со аргентинско потекло денес полни 38 години. За таа пригода избравме 10 убави голови од неговата кариера во Монако, Јувентус, Ривер Плата, Еркулес и француската репрезентација. Повеќе

Рабона, дриблинг и скара - Буенос Аирес, градот на стадионите

Истражувањето на шпанскиот дневен весник Ел Паис открива дека нема ниту еден град на светот со повеќе стадиони од аргентинската метропола. Буенос Аирес има 36 стадиони со барем 10.000 седишта. Повеќе