таг: реџеп таип ердоган

Ердоган ќе му биде сведок на свадбата на Озил, Германија разочарана

Фудбалерот на Арсенал го избрал претседателот на Турција за сведок на неговата свадба после што портпаролот на германското канцеларство бурно реагираше: „Разочарување за сите нас ако некој што го носел дресот на репрезентацијата толку долго направи таков избор“. Повеќе

Калиф Ердоган

Муслиманите од Индија, кои бројат популација од речиси 190 милиони луѓе, се една од најпривлечните групи верници во Исламот за различните муслимански центри на моќ. До сега главната борба за нивна наклоност се водеше меѓу саудискиот вахабизам и пакистанскиот џихадизам. Од пред некое време во играта се приклучи и Ердоган со целата своја отоманска амбициозност. Повеќе

Турскиот фудбал го стегна каишот и веќе не купува суперѕвезди

Пред пет дена во Турција заврши најбедниот преоден рок во последните 11 години. Клубовите потрошиле вкупно 49 милиони што беше „мачкина кашлица“ во изминатите сезони - лани потрошија 110 милиони, а 10 години по ред потрошените пари за трансфери не оделе под 60 милиони евра. Повеќе

Ердоган ќе ја спасува лирата со Алах

Зборувајќи за падот на вредноста на лирата во однос на доларот, околу 10% во изминатите 5 дена, Ердоган се повика за финансиска стратегија која ама еднаш на никого никаде му нема помогнато: „ако тие го имаат нивниот долар, ние го имаме нашиот народ, нашата правда и нашиот Алах.“ Повеќе

Арапите го предупредуваат Израел на опасноста од Ердоган

Саудиска Арабија, Јордан и Палестина, секој во одделни прилики, го предупредиле Израел околу зголеменото влијание на Турција во Источен Ерусалим, наведува израелскиот весник Хаарец. Повеќе

Зошто германските Турци не можат да му се доизрадуваат на Ердоган?

Во неделата навечер Берлин изгледа како да Турција само што го освоила Мундијалот, откако улиците на градот се преплавени од колони возила што свират и мавтаат со турски знамиња. Не победи Турција на Светско, туку Ердоган дома и во Германија. Повеќе

Што е постаро, популистот или проблемите?

Тоа што по изборот на Ердоган ќе се истуриш од навреди за турскиот електорат нема да го донесе посакуваниот ефект. Вината е кај демократските институции, пишува колумнистот на Гардијан, Сајмон Џенкинс. Повеќе

Челичната дама на Турција

Мерал Акшенер во 1990-те е министерка за внатрешни работи на Турција, речиси 8 години има стаж како потпретседателка на турскиот парламент, а откако во 2016 успева да го собори претседателот на својата матична партија, во 2017 решава да основа сопствена партија исто така десничарска партија, и моментално е единствениот претседателски кандидат кој има кредибилитет да го порази Ердоган. Повеќе

Куртулија 11 телохранители на Ердоган што тепаа демонстранти во Вашингтон

Откако во ноември американските власти ги повлекоа обвиненијата против четворица поединци од обезбедувањето на Ердоган, во средината на февруари, на еден ден пред патувањето на американскиот државен секретар во Анкара, тоа е направено за уште 7 членови од истата група. Повеќе