таг: луксуз

Mанијата за летно лизгање на мраз

Мразот за богатите Европејци од 19 век претставувал знак на престиж - да се има дома за разладување, но и да се лизга на него во текот на целата година. Со глобалното затоплување, и покрај сета расположива технологија, ова може да стане и луксуз на иднината.  Повеќе

Сликички за Светско некогаш се собираа од џепарлак, сега се лускуз
Panini Mundial 2018

Од првенство до првенство, легендарниот албум за сликички "Panini" ги изненадува своите верни следбеници со поскапувањето не само во регионов, туку и во целиот свет. Повеќе

Шампањ на копче за вас прекрасни капиталисти

Бироата во канцелариите во новото седиште на инвестициската групација Енстар капитал во Лондон, ќе доаѓаат со посебен вграден фичр - копче за инстантно нарачување шампањ, кавијар и суши. Повеќе

Облеката е само трошок за луксузните брендови

Моментално ниту едно парче облека не е ни приближно финансиски исплатливо за Гучи, Прада, Витон и слични демонстрации на богатство, како што се парфеми, ташни, чевли и додатоци. Повеќе

Комплетно уживање е кога ги гледаш другите како се мачат

На меѓународниот аеродром во Лос Анѓелес отворен е приватен терминал за ултра богати патници кои ќе можат не само да уживаат во луксузот кој им се нуди туку и да гледаат како во меѓувреме рајата се малтретира и злопати на стандардните терминали.  Повеќе

Зошто Монако секогаш игра пред полупразен стадион?

Македонските фудбалски клубови не се единствени кои играат пред 100 луѓе и 12 гулаби. Еден од најбогатите француски клубови кој играше во финалето на Лигата на шампионите игра пред малку гледачи поради што често се слуша ехо „Моја!“ или „пази леѓа!“ Повеќе

Портпаролот на Путин пријави 4 пати поголеми приходи од шефот

Објавувањето на аннкетните листови на руските функционери обелодени дека во 2015-та, портпаролот на рускиот претседател имал четири пати повеќе примања од својот надреден. Дмитри Пешков објасни - од тато му се.   Повеќе

Замокот на Мајкл Џордан

Летечкиот Мајк се обидува да го продаде својот луксузен дом за 14,8 милиони долари. Еве што сè ќе добие новиот сопственик кој ќе се реши да го купи ова чудесно здание. Повеќе

Поранешната вила на Мајк Тајсон

Еден од најдобрите боксери на сите времиња и во времето на најголемата слава живеел над своите можности. Доказ за тоа се фотографиите од неговата поранешната ултра луксузна вила. Повеќе