таг: Лондон

Најновата симфонија на Глас посветена на Боуви е дело на „арогантен композитор од високото добро утро“?

На последниот ден од 2018 напишавме дека славниот композитор планира да ја заокружи трилогијата базирана на музика на Боуви, со последното, трето дело. Европската премиера се случува денес во Лондон, но критичарите не се нешто воодушевени. Повеќе

Пред да стане глумец, Џејсон Стејтам бил репрезентативец во скокови во вода

Во овој олимписки спорт наоѓал лично задоволство кое кога наполнил 20 и кусур години не му го полнело празниот новчаник, па решил да се проба на други полиња и да заборави на најголемата љубов. Повеќе

Феноменалната атмосфера на новиот стадион на Тотенхем

Чекаа, чекаа и конечно дочекаа да гледаат фудбал на неверојатно модерниот стадион на Тотенхем, вреден близу милијарда фунти. Хотспур веќе прослави две победи на оваа Арена, од кои една против Манчестер Сити (1:0) во Лигата на шампионите. Повеќе

Кореецот јунак на Тотенхем нема намера да се жени додека не заврши кариера

Никој не се наслади толку многу на долгоочекуваниот премин на новиот стадион на Тотенхем како Кореецот Сон Мин, кој благодарение на строгоста на татко му и тренерот Маурицио Почетино станал врвен фудбалер. Повеќе

Претстави без проби, со текст на слушалки
Што е тоа „вербатим“ театар?

Форма на документарен театар, каде драмскиот текст се состои од искази на реални луѓе. Но тоа не е сè, тој (текстот) им се чита преку слушалка на актерите во текот на самата изведба, без претходна проба. Повеќе

Лондон има над 3.500 банкари со годишна плата над милион евра

Точната бројка е 3.567 банкари со плата над 1 милион евра, а просекот на оваа група, благодарејќи на највисоките плати, е 2 милиона евра годишно. Здружно овие 3.567 банкари во 2017 дома однеле речиси 10 милијарди евра на име плата. Повеќе

Queen ги напишале We Are the Champions и We Will Rock You за стадионски толпи народ

Фудбалската грозница во Велика Британија била толку голема што на мега концертите во пауза меѓу песните, публиката зсекогаш почнувала некоја навивачка песна (ни денес ништо не е сменето на прославите), па Фреди Меркјури се инспирирал да напишат нешто свое што ќе се пее. Повеќе

Бин Ладен наводно ги сменил нападите од Лондон во Њујорк поради Арсенал

На 11 септември 2001 година во Њујрок се случи најголемата катастрофа во XXI век: терористичката организација Ал Каида киднапираше четири патнички авиони од кои два ги пренасочи во кулите близначки кај Светскиот трговски центар. Повеќе

Озил пропушта важни натпревари поради видео играта Fortnite
Топџиска теорија

Месут Озил сезонава неколку пати пропуштал натпревари на Арсенал поради наводна повреда на грбот. Навивачите едно време мислеле дека така клубот го крие конфликтот меѓу германскиот фудбалер со турско потекло и новиот тренер Унаи Емери. Повеќе