таг: лига 1

Фудбалер на Бордо пропуштил месец дена поради компликации со пресадување брада

Некој пресадува коса, некој прави разни естетски интервенции, а еден познат фудбалер во Франција решил да пресадува брада на места каде што не му растела. И се зезнал. Повеќе

Ставете ми ја прославата и на ФИФА, не само на ПЕС

Само што дојде на крајот од јануарскиот преоден рок во Марсеј, Марио Балотели покажа зошто важеше за најголем светски талент во Интер, Милан, Манчестер Сити. Повеќе

Балотели како Тоти - даде гол и правеше селфи на терен

Олимпик Марсеј ја заживеа кариерата на Марио Балотели, а Италијанецот го врати клубот на победнички патеки: 4 гола на 6 меча откако дојде од Ница. Синоќа постигна преубав гол против Сент Етјен а го прослави уште пофраерски. Повеќе

Како еден морон со лизгачки старт му ја уништи цела кариера на Абу Диаби

Напален копиљ се спрема да дебитира пред своите навивачи. Тренерот уште толку го остри на 15 минути пред крај: „Влези и покажи од што си скован“. Идиотот влегува во игра и во последните секунди кога е готово, прави нешто што ќе уништи две кариери. Повеќе

Мбапе проба да се направи на Тошо па доби жолт картон

Во стилот на Анри на времето против Р. Ирска „ако проџе-проџе“, Килијан Мбапе даде гол со рака и проба да се прави наудрен. Со сите квалитети што ги докажа на теренот и заслужено беше избран за најдобар млад играч на светот, Мбапе мора да пази и на човечките квалитети. Моментот од мечот ПСЖ - Ним не му требаше. Повеќе

Додека се играше Лига на шампиони, во Париз падна преубав гол

Пари Сен Жермен јуриша кон титулата во Франција. Синоќа со 5-1 го прегази Монпеље а стрелец на еден преубав гол беше Анхел Ди Марија и тоа при резултат 1-1 пред крајот од првиот дел. Повеќе

Фудбалер на Бристол го изведе најлошиот пенал на сезоната

Во англиската Лига 1 (трета лига), синоќа играа Портсмут и Бристол Роверс. При резултат 1-1, шпицот на гостите Џонсон Кларк-Херис ја опна топката над облакодерите во близина на стадионот. Интересно голот за Бристол претходно го даде токму Кларк-Херис од пенал ама пропушти да им донесе победа. Повеќе

Статистички, Џиџи Буфон е најдобар голман во Европа во моментов

Иако би рекле дека брани против послаби противници, ако Лион и Лил може да се дефинираат како слаби противници, 41-годишниот Џанлуиџи Буфон има статистика подобра дури и во некои негови одлични сезони во минатото. Како е можно и како се мотивира на таа возраст? Повеќе

ПСЖ потпиша со 11-годишниот Килијан Мбапе, баш така се вика малиот

Додека најдобриот млад напаѓач на светот Килијан Мбапе ја отвори вратата на ПСЖ за четвртфиналето во ЛШ, клубот во исто време во академијата донесе уште еден Килијан Мбапе. Повеќе