таг: лига 1

Гледавме телевизија дома и ни заѕвони некој на врата

Бразилецот полека ги смири страстите кои во Париз ги предизвика со упорното инсистирање да се врати во Барселона. Навивачите го пцуеа, го гаѓаа со разни предмети, дури и не славеа негов гол за ПСЖ. Ама како одмина времето од летово наваму, пак го засакаа. Повеќе

Голманот на Сент Етјен морал да го теши син му што ќе носи дрес од Лион

Најжестокото дерби во Франција, после она ПСЖ - Марсеј, е Сент Етјен - Лион, едни од најтрофејните клубови во Франција. Во минатото коло се сретнаа меѓу себе, а славеше Сент Етјен со гол во последната минута. Пред мечот, домашниот голман Жеси Мулин го тешел син му дека само кратко ќе го носи дресот на Лион додека излегува на терен со другите дечиња. Повеќе

Најлудиот хет-трик на сезоната - 2 гола од корнер и 1 од слободен

Додека траат квалификациите за Европско 2020, како и Светското во кошарка во Кина, англиското фудбалско подземје не застанува. Најјако беше во трета лига од каде доаѓа луд хајлајтс. Повеќе

Приказна за тешкиот пат на Били Шарп - најанглискиот напаѓач во Премиер лигата

На 10 август, 12 години после својот последен меч во Премиер лига, Шефилд Јунајтед го даде првиот гол во мрежата на Борнмут, кој на навивачите им го подари Били Шарп, човекот кој требаше да го направи тоа. Повеќе

Сега сум за втора средно, а вчера играв против ПСЖ

Возрасната граница во спортот сериозно се поместува. Доказ за тоа е Едуардо Камавинга, фудбалер роден на 10 ноември 2002 година во Ангола. Има само 16, а годинава одигра 10 средби за првиот тим на Рен. Во неделата против ПСЖ на Кавани и Мбапе, беше јунак со асистенција во триумфот од 2-1. Повеќе

Младиот тренер на Рен кој го победи ПСЖ со 16-годишен фудбалер

Минатата година клубот Рен стана откритие, затоа што одлично играше во Ла Лига и стигна дури до 1/8 финале на Лига Европа каде во првиот меч го совлада Арсенал. Славеше и над ПСЖ во финалето на Купот на Франција, а истиот ривал го совладаа и синоќа. Повеќе

Фудбалскиот месец кој со душа го чекаме на лето

Тезата дека кога нема светско или европско, нема фудбал цело лето е погрешна. Како нема, кога не овој, следниот викенд ќе се најдеме во кладилница. Стартуваат англиско и француско. Прво коло: Манчестер Јунајтед - Челси. Па па па. Повеќе

Другарите на Нејмар земаат месечна плата од 10.000 долари од него

Не би било ништо чудно доколку најдобриот бразилски фудбалер во моментов кариерата ја финишира како и неговиот славен претходник од Барселона, Роналдињо, кој во еден момент банкротираше поради постојани луди забави. Нејмар е тргнат по тој пат да го батали фудбалот. Повеќе

Како се славеа шампионски титули низ Европа

Некој по којзнае кој пат, некој првпат, некој вторпат. На Стариот континент се прославија многу шампионски пехари а прваците ги чека нова европска сезона после летните одмори. Повеќе