таг: криминал

Албанска криминална група ги крадела фудбалерите на Реал, Барса и Атлетико

Шпанската национална гвардија привела четири лица кои ги ограбиле домовите на познати фудбалери кои живеат во Мадрид. Сите се со албанско државјанство. Повеќе

Животот на фудбалски клуб во најкриминалниот град во Мексико

Сиудад Хуарез е град познат и како Пасо дел Норте. Се ноаѓа на реката Рио Гранде во реонот Ел Пасо на самата граница меѓу Мексико и Америка а во тој дел од светот е познат и како престолнина на нарко-картели, криумчари, шверцери, убијви, дилери... Едно локално фудбаско клупче се обидува да ја смени оваа лоша репутација на Хуарез. Повеќе

Кај што трева ќе удри, криминал не расте

Намалувањето на криминалот беше еден од аргументите кои се користеше во битката за легализација на марихуаната. Сега се имаат и првите податоци за тоа. Така е. Повеќе

Форензичарите „за влакно“ ќе поминеа лесно

Форензичките наоди од крим лабораториите се сметаат за несоборливи докази во судските случаи. Ако се прашувате дали тука има простор за грешка, одговорот е има, и тоа многу. Повеќе

Драматичниот живот и смртта на Рафаело Бучи, водачот на Јувентините
Ultras Drughi

На човекот кој од родниот југ се преселил на север само за да биде поблизу до Јувентус, животот му станал драматичен од кога ја почуствувал сладоста на лесната заработувачка од препродажба на карти во која се вртат милионски суми. Повеќе

Гробарите нападнаа гледачи поради минута молк за криминалец

Во саботата фудбалерите на Партизан играа против Вождовац, а пред мечот навивачите им дале да облечат маици со ликот на убиениот водач Александар Станковиќ. Ај што фудбалерите комотно ги облекоа, туку синоќа истото мораше да го сторат и кошаркарите иако станува збор за криминалец кој требал да одлежи затворска казна од 5 години и 10 месеци. Повеќе

Да ги вратите сите пари кои ги украдовте од фудбалот

ФИФА поднесе соопштение со документи до властите во САД во обид да вратат десетици милиони долари кои се незаконски присвоени од страна на еден куп поранеѓни членови на оваа организација и обвинува дека наместо за развој на фудбалот, тие ги трошеле за раскошен живот.  Повеќе

Кои се уапсените функционери на ФИФА?

Во хотелот Баур ау Лак во Цирих, швајцарската полиција денеска уапси неколкумина соработници на Блатер кои се на високи функции во ФИФА. Се сомничат за примање мито, перење пари и измама, а акцијата се случува на два дена пред изборите за претседател на ФИФА. Повеќе

Нивниот сон

Нивниот сон не е криминал.

Криминал е кршењето на нивниот сон.

Веќе ми е јасно кај тргнале емигрантите, но не ми е јасно кај сме тргнале ние, бидејќи ние, наместо да одиме по зборовите Христови: не прави го на другите она што не сакаш тебе да ти го прават, трчајќи по материјалното, отидовме по ѓаволите. Повеќе