таг: катар

Во ОАЕ апсат и затвораат ако носите дрес на Катар

Британскиот државјанин Али Иса Ахмад бил задржан во полиција во Обединети Арапски Емирати поради тоа што се прошетал со дрес на Катар, селекција која го освои штотуку завршениот Азиски Куп на нации. Повеќе

Лудачки гол на Катарец против Јапонија во финале

Катарците направија сензација откако стигнаа до финалето на Азискиот Куп на нации, прво историско за нив. А таму попладнево играат против Јапонија и после 45 минути водат 0:2. Првиот гол на Али Алмоез од клубот Ал-Духаил беше неверојатен, а ни вториот на Абдулазиз Хатим не беше ништо послаб: Повеќе

Чави пред месец дена погодил дека во финале ќе играат Катар - Јапонија

Азискиот Куп на нации многу се следи во тој дел од светот. Се стигна до финалето каде ќе играат Јапонија и Катар. Во историскиот успех на Катарците верувал легендарниот Чави кој веќе четврта сезона игра за Ал Сад во катарското првенство. Повеќе

Катарци дадоа гол, навивачи на ОАЕ ги гаѓаа со чевли

Селекцијата на Катар е на прагот на историски пласман во големото финале на Азискиот Куп на нации откако води со 2-0 против домаќинот на турнирот Обединети Арапски Емирати. Само што Алмоез го постигна вториот гол за Катарците, следуваше дожд од чевли од трибините. Повеќе

Контроверзните скулптури на фетуси на Дејмиен Хрст повторно поставени

Пред гинеколошки центар во Катар осамнаа 14 огромни скулптури на матки со фетуси во различни фази на развој. Истите оние кои пред неколку години беа покриени заради реакции од јавноста. Повеќе

Преку 100.000 гледачи на полуфинале во азиска ЛШ

На „Азади“ стадионот во Техеран на мечот Персполис (Иран) - Ал Сад (Катар) се регистрирани повеќе од 100.000 гледачи. Двата клуба го играат реваншот од полуфиналето во азиската Лига на шампиони. Првиот меч го добиле Иранците, а Катарците водат по 25 минути игра во првиот дел. Повеќе

Саудијците им укинаа и аџилак на Катарците?

Откако комплетно го изолираа Катар (до таму што имаат намера и од полуостров да го претворат во остров), Саудијците одлучија на комшиите да им го забранат и пристапот до Мека. Повеќе

Катар ги саботирал конкурентските кандидатури за СП 2022

Британски медиуми објавуваат протечени мејлови според кои Катар ангажирал пи-ар агенција и поранешни агенти за ЦИА со цел ширење на лажна пропаганда за главните конкуренти за организирање на Мундијалот во 2022, САД и Австралија. Повеќе

Дали Катар плати милијарда долари откуп за киднапирани?

На 16 декември 2015 катарското кралско семејство добива вест дека 28 негови членови се киднапирани додека се на лов во Ирак. Списокот со заложниците е предаден на катарскиот министер за надворешни работи. Повеќе