таг: хулигани

Жесток судир меѓу навивачи на Краковија, Ајакс и Левски Софија

Здружени, хулиганите на полска Краковија и Ајакс против навивачи на Левски Софија во Братислава. Бугарскиот клуб денес игра квалификации за Лига Европа во Ружомберок, 47 километри подалеку од Братислава. Повеќе

Како меѓу навивачите е создаден култот за брендот Stone Island?

Stone Island е дел од фудбалската култура уште од средината на ’80-те, кога англиските фудбалски навивачи го носеле овој бренд од Италија и Франција. Повеќе

Зошто римските ултраси не почитуваат кодекси и редовно користат ножеви?

Рим и цела Италија не се само шпагети, вкусно вино и прекрасно еспресо. Тука има и „јужњачки“ темперамент, незгодна нарав и посебен начин на живот, особено во фудбалскиот фанатизам. Повеќе

За оние што велат само на Балканот има стока хулиганска

Прво закажале „ферка“ на однапред договорено место. Таму дошле 60-ина хулигани на Базел и 90 на Цирих засилени со германска банда навивачи на Карлсруе. По тепачката, овие од Базел не можеле да се смират па решиле да им ги кршат возилата на противниците кои едвај спасија жива глава. Повеќе

Играчите на Спортинг нападнати од хулигани, Ристовски е добар

Вчера 50-ина маскирани хулигани, приврзаници на Спортинг влегле во тренинг центарот и ги нападнале играчите и тренерите меѓу кои има повредени. Повеќе

Трагедијата на финалето од ЛШ и 6-годишната казна за Ливерпул

На финалето од ЛШ во 1985-та се случи една од најголемите трагедии во историјата на спортот. Јувентус за првпат стана европски првак но резултатот остана во сенка на големата трагедија. Повеќе

Хулигани на Левски фрлиле бомба врз полицајка

Во Бугарија по завршување на регуларниот дел од сезоната се игра плејоф па така на навивачите им се пружа прилика да гледаат неколку меѓусебни дуели на вечните ривали Левски и ЦСКА а на полицијата ѝ се отвора многу работа. Повеќе

Пусти страв лозје чува пред Светско

За разлика од претходните Светски првенства 2010 и 2014 во Јужна Африка и Бразил каде илјадници Англичани патуваа да ја бодрат својата репрезентација, овојпат за Русија нема претерано голем интерес за карти. Зошто така? Повеќе

Исповед на полицаец кој се инфлитрирал меѓу хулигани на Милвол

Најпознатите филмови за навивачи во Англија често земале инспирација од ликот на Џејмс Бенон, човек кој цели три години работел како таен агент меѓу хулиганите за што морал да се однесува каков нив. Во еден момент многу ја засакал дружбата, но служба е служба. Повеќе