таг: хуавеи

Трудо го разреши канадскиот амбасадор во Кина затоа што зборел без дозвола

Амбасадорот Џон Меккалум е отпуштен затоа што без да добие дозвола проговорил во врска со апсењето на финансиската директорка на Хуавеи, Менг Венџу, на аеродром во Ванкувер. Повеќе

Хуавеи ја копира Европа, зграда по зграда

Кинезите веќе долги години имаат пракса да одберат европски град што ги бендисува на око, и да направат негова идентична функционална копија во Кина. Хуавеи целата работа ја крева на повисоко ниво, па новиот кампус во Кина го прави исклучиво со клонови на населби од европски градови. Повеќе

Кинезите тргнаа со воспитно апсење Канаѓани

Во мерка која никако не е одмазда за апсењето на директорката на Хуавеи на аеродром во Канада, Кина од апсењето на 1 декември до сега има приведено најмалку 13 канадски државјани. Повеќе

Германија нема да го забранува Хуавеи, затоа што нема потреба

Германските регулатори се скептични околу повиците за бојкотирање на кинески Хуавеи што доаѓаат од Западниот блок затоа што до сега не постојат никакви докази дека компанијата би можела да ја употреби својата опрема за шпионирање во корист на Пекинг, објавува Шпигел. Повеќе

Евтино е Кинез да влезе, ама чини богатство за да излезе

Два канадски телекоми ќе треба да платат 1 милијарда долари за да ја извадат телекомуникациската опремата на Хуавеи што ја имаат инсталирано во нивните 5Г мрежи доколку канадската влада комплетно забрани користење на технологија од кинеската компанија. Повеќе

Американската влада раскрсти со Хуавеи и ЗТЕ

Трамп потпиша закон со кој на американската влада и на сите компании и изведувачи што работат за владата им е забрането да користат технологија од двете кинески компании. И ова е од чисто безбедносни (шпионски) причини. Повеќе

Рецензија на Хуавеи П20 про: достоен конкурент на Ајфон Икс и Галакси Ес 9
Што е со американскиот страв од најголемата кинеска технолошка компанија?

Хуавеи успева да набие разлика од 60% поголема продажба пред второпласираната ЈД.ком и покрај тоа што таа речиси е банирана од американскиот пазар, а 4-те најголеми мобилни оператори во земјата - АТ&Т, Веризон, Т-Мобиле и Спринт, не смеат да ја користат нејзината опрема. Повеќе

Кинеските смартфони стануваат премногу добри
Главниот проблем на Епл во Кина

Кинез со месечна плата од околу 1.000 долари, меѓу Ајфон 6С од 750 долари и сосема пристоен Хуавеи од 300 долари речиси редовно се одлучува за втората опција, и ова е проблем за Епл бидејќи работите само стануваат полоши за нив како што се симнува границата на примања. Повеќе