таг: ередивизија

Како се славеа шампионски титули низ Европа

Некој по којзнае кој пат, некој првпат, некој вторпат. На Стариот континент се прославија многу шампионски пехари а прваците ги чека нова европска сезона после летните одмори. Повеќе

Во Холандија ќе мирува цела лига додека Ајакс игра со Тотенхем

Челните луѓе на холандската фудбалска лига го одложиле целото коло во првата Ередивизија пред важниот меч на Ајакс со Тотенхем во полуфиналето на Лига на шампиони. Клубовите не баш најсреќни што се поместува распоредот, ама ајде за општо добро е. Повеќе

Во Холандија ќе се игра фудбал со необична топка со слики на Рембрант

Во понеделникот на 8 април во Рејксмузеум (Државен музеј) во Амстердам ја претставиле новата топка за холандското фудбалско првенство која ќе сe „тркала“ од 28 април како проба за следната сезона. Многу е интересна и необична. Повеќе

Рекордерот по број на автоголови во Холандија

Стоперот на Феенорд, Стен ван Бек важи за талентиран, снажен одбранбен фудбалер, ама има една маана - едно, две па си дава автогол. Веќе е рекордер. Повеќе

Феенорд - Ајакс е европскиот Бока - Ривер

Ривалитетот меѓу овие два клуба е голем а стадионите на кои се игра дербито (или „Де Кујп“ или „Јохан Кројф Арена) секогаш се преполни и грмат 90 и кусур минути. Атмосферата на холандскиот Klassieker вреди да се доживее. Повеќе

Видовте ли како Ван Перси го потопи Ајакс?

Феенорд во неделата, пред преполн „Де Кујп“ со 6:2 го прегази најголемиот ривал во Холандија а јунак на мечот беше ветеранот Робин ван Перси кој даде два и намести еден гол. Повеќе

Гол од корнер на АЗ Алкмар додека голманот на Херенвен спиеше

Во неделата во 19. коло од холандската Ередивизија, АЗ Алкмар со 0-2 на гости го победи Херенвен а вториот гол кој го даде Осама Идриси во 78’ минута беше маестрална замисла и изведба. Повеќе

Аплауз за противнички играч кој не играл зошто донирал крв

ПСВ Ајндховен со 3-0 го победи Венло, но момент на мечот беше респектот од навивачите на домаќинот за еден фудбалер на гостите. Повеќе

Најсмешни 10 автогола во холандскиот фудбал

Холандското првенство Ередивизија важи за многу ефикасно а често паѓаат и автоголови. И тоа какви автоголови. Повеќе