таг: државјанство

Како Гундоган и Озил со слика со Ердоган ја разбудија германската десница

И покрај искрените обиди да објасни што се случило, Илкај Гундоган го исвиркуваше цела „Бај Арена“ во Леверкузен на последната проверка на Германија против Саудиска Арабија пред стартот на Светското. Високата десница бара укинување двојни државјанства. Повеќе

На Абрамович не му ја продолжиле британската виза, велат тоа е само почеток

И покрај тоа што британските власти решиле да започнат отворена војна против олигархијата, газда Роман ветил дека нема да го остави Челси и дека буџетот за нови играчи летово ќе биде од 50-70 милиони фунти плус парите од продажба на фудбалери. Повеќе

Кратка е раката на државјанството

Почитувајќи ги нормите на својата вера и родна земја, Алжирка одбива да се ракува со службеникот кој ѝ го предава новото француско државјанство. Франција ѝ порачува: Така во Алжир, не овде. Повеќе

Хрватскиот талент кој поради баба му ќе игра за Македонија

Хрватската јавност е зачудена што 14-годишниот Кршеван Кларица реши да го носи жолто-црвениот дрес на Македонија наместо „коцкестиот“. Воодушевен од приемот во нашата земја, особено во Маврово каде тренирал. Повеќе

Државјанство во клауд

Државјанството во поновите форми е нешто што може да се купи, изнајми или да се добие со онлајн регистрација. Таквите цаки главно се за богати, односно за оние чие лично богатство е над материјалниот квалитет на нивната матична земја. Има аранжмани и за сиромаштија, ама, нејќете од тие. Повеќе

Швицарска, скоро па нормална

Швајцарија не ѝ дала државјанство на една жена само затоа што многу го тупи за правата на кравите. Еден Косовар по тренерки ептен ќе разбере како ѝ е. Повеќе

Америка, мајка бежанија
Нашле па зашле:

Четвртина од Американците се закануваат со селење од земјата во случај на изборите да победи Доналд Трамп. Но, така викаат на истражувања на јавно мислење. А според фактите, токму во мандатите на Барак Обама рекордно пораснал бројот на Американците кои побарале друг пасош. Стивен Сигал знае за тоа. Повеќе

Либерте е сè помалку француски збор

Откако Франсоа Оланд прогласи вонредна состојба по терористичките напади во Париз од 13 ноември,во земјата се извршени преку 2.700 полициски рации и упади во домови.  Повеќе

Зошто Американци се откажуваат од својот пасош?

Апсолутниот број на такви случаи не е драматичен меѓутоа порастот е. Причина? Во Америка мора да умреш и да платиш данок. А овојпат не се работи за умирање. Повеќе