таг: донации

Лекција од реновирањето на Нотр Дам: Не се крстете во богаташи

Ќумурот од пожарот во катедралата уште беше топол кога француските и светските милијардери почнаа да надаваат кој повеќе ќе донира за реставрација на Нотр Дам. На крај беше ветена блесава сума пари, која предизвика спорадични критики (што не ги дадете на сиромашните) и громогласни аплаузи и хвалоспеви од светската публика. И за сега е останато на ветување. Повеќе

Како да дадеш 1,8 милијарди долари во добротворни цели и пак да згрешиш

Милијардерот Мајкл Блумберг одлучи да го помогне Универзитетот Џонс Хопкинс, во кој има завршено, и да му донира 1,8 милијарди долари како финансиска помош. Иако не е ни блиску до најбогатите, Универзитетот само во 2017 има добиено околу 3,8 милијарди долари во донации. Повеќе

Кога жени собирале пари за грам радиум

Местото на Марија Кири во историјата ѝ припаѓа заради истражувањето на радиоактивноста, но еден поглед во нејзината биографија открива уште една област во која била пионер - јавното собирање средства, или денес познато како „краудфандинг“. Повеќе

Каде одат парите од донации собрани после трагедија?

Во минатогодишниот масакар во геј-клуб во Орландо беа убиени 49 луѓе а 60 беа ранети. По ова, од онлајн донации, две организации собраа речиси 32 милиони долари. А кај се двајца, таму е и поделбата. Повеќе

Кога Балканот им помагаше на работниците во Шведска
Историски перверзии

Насловот звучи како кромид или како некоја ретро сатира, но не е; навистина постоело време кога на просторите на поранешна Југославија се собирале донации за поддршка на обесправената и угнетена работничка класа во Шведска. Повеќе

Нишлијата кој од трета смена во фабрика ќе оди во Рио

Ниш годинава на Олимписките игри во Рио ќе има еден претставник, атлетичарот Ненад Филиповиќ кој по трет пат обезбеди олимписка норма во дисциплината брзо одење на 50 км. Во Бразил ќе патува после трета смена во Јужнокорејската фабрика Јура во Ниш. Повеќе

Што е проблемот со фондацијата на Гејтс и Бафет
Критика на една претходна донација

Во 2010-та кога Бил Гејтс и Ворен Бафет ја објавуваат 'Giving Pledge' иницијативата за раздавање на своето богатство, германскиот милионер Питер Крамер, излезе во Шпигел за да објасни зошто не се приклучил на идејата на двајцата милијардери. Повеќе

Како заврши образовната донација на Закерберг од 100 милиони долари?

Како и нашите, и американските медиуми обично им даваат голем публицитет на милионските донации но подоцна ретко кој проверува како тие завршиле. Пред некоја година Закерберг од Фејсбук донираше 100 милиони долари за школите во Њуарк, една од најбедните заедници во Америка. Што се случи со тие пари? Нишчо особено.  Повеќе

Олигаргхијата владее со изборите
Џими Картер:

Поранешниот американски претседател Џими Картер изнесе тешки обвинувања за постоечкиот изборен модел во САД нарекувајќи ја земјата олигархија која има неограничени можности за политичко подмитување. Повеќе