таг: цитати

Легендарни цитати на Диего Марадона кој денес полни 58

Култот за Диего Марадона е граден во црквата „Божја рака“ во Аргентина, во Неапол, на Светското против Англија во 86’-та, па на Мундијалот во Русија 2018... Повеќе

Така (не) зборуваше Ајнштајн

Оние чијшто придонес на социјалните мрежи се мери во валута „збор-алтан“ често знаат да пуштаат во етер цитати од Ајнштајн. Со негови мудри изреки почнуваат мотивациски говори, се печатат маици и се почнуваат книги. А тој кутриот можеби никогаш не го кажал тоа што му го припишуваме. Од каде ни е тогаш таа потреба? Повеќе

10 најпознати цитати од големиот Сер Алекс Фергусон

Меѓу другите многу смеење предизвикаа и оние: „Дајте ми десет дрва и Зинедин Зидан и ќе ја освојам Лигата на шампионите“ или „Хајнце е толку груб што би влегол во дуел и со баба му“. Повеќе

Инспирација за вас прекрасни мргуди

Не е лесно да не можеш да го поднесеш светот, ама некој мора и тоа да го прави. И не се жалиме. Повеќе

15 години од смртта на тивкиот Битлс
10 цитати од Џорџ Харисон
Ако се молат 22 играчи, тогаш треба да заврши нерешено
Мудрите цитати на Јохан Кројф

Неверојатниот Холанѓанец три пати ја добиваше Златната топка за најдобар играч и како таков одлично ја познава фудбалската заедница. Повеќе

Не е готово додека не е готово
За Јоги Бера:

Пред некој ден во својот дом во Њу Џерзи на 90 годишна возраст почина еден американски безбол играч. Ќе немаше причина да го бележиме овој настан доколку не се работеше за Јоги Бера. За пароли ние го имавме Грунф од Алан Форд, Американците го имаа Јоги. Повеќе

Во лудиот свет на Елон Маск

Додека стигне книгата за подемот на дотком милијардерот, низ неколку цитати за ставовите на Елон Маск за девојките (им треба 10 часа внимание неделно) и за електричните автомобили (тие бараат многу повеќе). Повеќе

За љубители на слатки животни и мрачни филозофи
(Де)мотивациски постери

Има денови, а тоа се повеќето денови, кога цитатите од стереотипно депресивните филозофи делуваат баш онака на место. Уште поубедливи и поточни стануваат кога се илустрирани со слатки животни. Дури тогаш го заслужуваат името - мотивациски постери. Еве неколку од нив. Повеќе